REKLAMA

Polszczyzna na fali. Dwójka na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 14:40
Ile jest słów w polszczyźnie? Co mają wspólnego "dywagacje" z "wagarami"? I dlaczego Bohun nie mógł "pohańbić" Heleny? Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypominamy audycje z Dwójkowego cyklu "Nasz język współczesny". Jedyny taki poradnik językowy.
Polszczyzna na fali. Dwójka na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Foto: sxc.hu

Czy "bałwan" - figura ze śniegu i "bałwan" - fala morska, a także "bałwan" - człowiek -  to jedno czy trzy słowa? O zasobie leksykalnym polszczyzny, jego wielkości, sposobach wzbogacania, przyczynach ubywania pewnych słów i zwrotów w jednej z audycji językowego cyklu opowiadał językoznawca prof. Andrzej Markowski.

Innym razem pytaliśmy, jak należy wymawiać polskie słowa. Choć różnice między pisownią a wymową w języku polskim nie są tak znaczne jak w innych językach, prof. Jerzy Podracki zwracał uwagę, że one jednak istnieją. – Wielu użytkowników języka jest przyzwyczajonych do tego, by mówić dokładnie tak, jak czytają i piszą – mówił językoznawca.

Co mają wspólnego "dywagacje" z "wagarami"? Czy możemy powiedzieć, że placek jest "bilateralny"? Czym jest "trybuszon"? Jakie są właściwe znaczenia słów "oportunista" i "resentymenty"? Wiele wyrazów sprawia problemy użytkownikom polszczyzny. O tym z kolei rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Markowskim i Agatą Hącią.

 

>>>POSŁUCHAJ AUDYCJI Z CYKLU "NASZ JĘZYK WSPÓŁCZESNY"<<<

***

Hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego “Lokalne języki dla globalnego obywatelstwa: nauka w centrum uwagi” (Local Lanuguages for Global Citizenship: Spotlight on Science) podkreśla znaczenie języków ojczystych i lokalnych dialektów dla rozwoju edukacji globalnej, kształtującej umiejętności aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i rozwiązywania problemów – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.

Globalne obywatelstwo ma wielkie znaczenie dla budowania zrównoważonego, bezpiecznego i bardziej sprawiedliwego świata dla wszystkich.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego koncentrują się wokół kwestii wzajemnych powiązań i zależności między językami lokalnymi i ojczystymi a edukacją i nauką. Podczas konferencji, zaplanowanej na 21 lutego w siedzibie UNESCO w Paryżu, eksperci oceniać będą miedzy innymi rolę języków ojczystych w przekazie i promowaniu wiedzy społeczeństw lokalnych i autochtonicznych, a także jej znaczenie dla rozwiązywania aktualnych problemów świata.

mc/UNESCO

/

 

Czytaj także

"Nicpoń" może pomóc polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 08:00
– Jeśli będziemy umieli lepiej się komunikować, zbudujemy nie tylko prawdziwą wspólnotę, ale też staniemy się bogatszym społeczeństwem – mówił w Dwójce Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje uroczystą galę 21 lutego – w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

21 lutego: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 08:00
Przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym, temu zagadnieniu poświęcony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO.
rozwiń zwiń