"Gdyby nie ojciec, byłyby trzy pałace kultury"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 12:20
- Bez jego uporu i zdeterminowania nie byłoby Starego Miasta w Warszawie - mówiła o architekcie Janie Zachwatowiczu jego córka Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
Audio
  • "Opowieść o Janie Zachwatowiczu". Audycja Bogumiły Prządki (Dwójka)
Architekt nigdy nie powinien być wąsko wyspecjalizowany. On tworzy dla ludzi, dla życia, dlatego musi je wnikliwie obserwować i rozumieć. Jeśli we właściwy sposób trafi, to jego dzieło będzie funkcjonalne, a od talentu zależy czy ono będzie plastyczne - mówił Jan Zachwatowicz (na zdjęciu) w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia
"Architekt nigdy nie powinien być wąsko wyspecjalizowany. On tworzy dla ludzi, dla życia, dlatego musi je wnikliwie obserwować i rozumieć. Jeśli we właściwy sposób trafi, to jego dzieło będzie funkcjonalne, a od talentu zależy czy ono będzie plastyczne" - mówił Jan Zachwatowicz (na zdjęciu) w archiwalnym nagraniu Polskiego RadiaFoto: PAP/Bolesław Miedza

- Nigdy nie zapomnę wejścia na Stare Miasto w styczniu 1945 roku. Tam nastąpiła wewnętrzna konfrontacja postawy konserwatora, który widzi ruiny, i postawy Polaka, który powiada sobie, że to trzeba wszystko odbudować, czyli stworzyć jakoś makietę. Ten dramat wewnętrzny musiał być przełamany. Stałem się rzecznikiem tego, żeby maksymalnie zniszczone zabytki odbudowowywać wszędzie tam, gdzie istniało ku temu podłoże emocjonalne - mówił Jan Zachwatowicz w archiwalnym radiowym nagraniu z roku 1978.

Legendarnego architekta w 115 rocznicę urodzin wspominały jego córki, Krystyna i Katarzyna. Co stolica zawdzięcza Janowi Zachwatowiczowi? Okazuje się, że m.in. powstrzymanie planu budowy trzech pałaców kultury, które miały zastąpić dotychczasowe symbole Warszawy...

***

Tytuł audycji: Opowieść o Janie Zachwatowiczu

Przygotowała: Bogumiła Prządka

Goście: Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Katarzyna Zachwatowicz Jasieńska

Data emsji: 5.04.2015

Godzina emisji: 14.00

bch/mm

Czytaj także

Skąd się wzięły spodki kosmiczne na Śnieżce

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 17:00
Jedna z legend mówi, że w najwyższym dysku obserwatorium na Śnieżce znajduje się mózg Stanisława Lema. Złośliwi nazywają ten budynek "trzema hamburgerami".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Saski – przedwojenny Pałac Kultury

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 23:00
– Przed 1939 r. każda ważna uroczystość odbywała się na placu przed Pałacem Saskim. Był on symbolem centrum Warszawy – mówił Michał Wons ze stowarzyszenia Saski 2018.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dzieci naprawią nasze miasta?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 16:00
- Chcemy, aby nasze dzieci brały w przyszłości aktywny udział w kształtowaniu przestrzeni publicznej - wyjaśniał Adam Przywara, dyrektor artystyczny Beton Film Festival.
rozwiń zwiń