X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szekspir przybył do Polski... z Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 14:00
- Nie mamy dokumentów mówiących, kiedy sztuki szekspirowskie pojawiły się na ziemiach polskich. Ale wiemy prawie na pewno, w jakich okolicznościach się to stało - mówił szekspirolog prof. Jarosław Komorowski.
Audio
  • Rozmowa o drodze Szekspira do Polski (Wariacje szekspirowskie/Dwójka)
Scena z Króla Leara Williama Szekspira - fragm. obrazu Edwina Austina Abbeyego, 1897-1898 r. Pierwszy zachowany druk szekspirowski na ziemiach polskich to właśnie niemiecka adaptacja tego dramatu
Scena z "Króla Leara" Williama Szekspira - fragm. obrazu Edwina Austina Abbey’ego, 1897-1898 r. Pierwszy zachowany druk szekspirowski na ziemiach polskich to właśnie niemiecka adaptacja tego dramatuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Od XVI wieku na ziemie niemieckie przybywali tak zwani komedianci angielscy. Te niewielkie grupy aktorów docierały też do Elbląga, Królewca, Wrocławia i przede wszystkim Gdańska - wyjaśniał ekspert - Najpierw to była pantomima, z czasem Anglicy uczyli się niemieckiego i przyjmowali do zespołów lokalnych aktorów. Pojawiły się więc nie tyle przekłady, co przeróbki oryginalnych sztuk, skrócone, pisane prozą, byle jakie literacko. Znalazły się wśród nich na pewno utwory Szekspira - dodał.

Pierwszy zachowany szekspirowski druk na ziemiach polskich pochodzi z 1701 roku. Co ciekawe, komediantom wiedeńskim nie przypadło do gustu oryginalne zakończenie "Króla Leara"...

***

Tytuł adycji: Wariacje szekspirowskie

Prowadzący: Iwona Malinowska

Gość: Jarosław Komorowski (szekspirolog, redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego")

Data emisji: 22.01

Godzina emisji: 21.30

mm/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Juliusz Cezar" jako sztuka współczesna?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 17:00
Twórcy spektaklu wyreżyserowanego przez Barbarę Wysocką dla Teatru Powszechnego w Warszawie zgadzają się, że Szekspirowski dramat okazuje się dziś szczególnie aktualny.
rozwiń zwiń