Rosyjska legenda, która zmieniła życie Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 13:00
- Duchowe korzenie Czapskiego tkwią w kulturze rosyjskiej. On stał się naturą metafizyczną dzięki zetknięciom z niesamowitymi Rosjanami - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska.
Audio
  • Portret Józefa Czapskiego z nagrań i wspomnień (Strefa literatury/Dwójka)
Józef Czapski
Józef CzapskiFoto: PAP/reprodukcja Andrzej Rybczyński

serwis specjalny
czapski_663x364_ss.jpg
Józef Czapski 1896-1993

Dziennikarka opowiadała w audycji "Strefa literatury" o spotkaniu, które zaważyło na postawie Józefa Czapskiego. - To było w grudniu 1918 roku w Piotrogrodzie, mieście rozstrzelanym przez bolszewików. Czapski przechodząc przez pewną klatkę schodową zauważył na drzwiach tabliczkę z nazwiskiem Mereżkowski. Postanowił zapukać...

Dmitrij Mereżkowski był cenionym rosyjskim pisarzem i filozofem. Czapski zapytał go w drzwiach o to, jak pogodzić wymogi ewangeliczne z wojną. - Ta dyskusja zaważyła na jego postrzeganiu świata - mówiła Grochowska. - Mereżkowski opowiedział legendę o wozie, który ugrzązł w błocie. Jeden z przechodniów wymigiwał się od pomocy, a drugi w białym stroju wszedł w to błoto. To uświadomiło Czapskiemu, że nie można uprawiać eskapizmu, trzeba się zaangażować - dodawała.

Magdalena Grochowska opowiadała też o innym przełomowym dla Czapskiego wydarzeniu, które miało miejsce podczas wizyty u dentysty.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Elżbieta Łukomska i Dorota Gacek

Goście: Krystyna Zachwatowicz (reżyserka, scenografka), Andrzej Wajda (reżyser), Magdalena Grochowska (dziennikarka), Iwona Luba (historyk sztuki), Piotr Kłoczowski (historyk literatury), Wojciech Karpiński (historyk sztuki)

Z nagrań archiwalnych: Józef Czapski

Data emisji: 11.04.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mm


Czytaj także

W piekle Sowietów. Ferency czyta Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 14:32
Zapraszamy na lekturę książki "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego, będącej świadectwem komunistycznych zbrodni.
rozwiń zwiń