"Polacy nie gęsi iż swój komiks mają"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 10:00
Tą parafrazą słów Mikołaja Reja witają gości autorzy wystawy "Teraz komiks!" w krakowskim Muzeum Narodowym. - A wszystko zaczęło się od twórczości Bohdana Butenki, gdy "Miś" zaczął drukować przygody Gapiszona, a "Świerszczyk" Gucia i Cezara - przekonywał w Dwójce kurator ekspozycji Wojciech Jama.
Audio
  • Krótka historia polskich opowieści rysunkowych (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Plakat promujący wystawę Teraz komiks
Plakat promujący wystawę "Teraz komiks!"Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie

van Gogh 1200.jpg
"Przedstawianie van Gogha jako Nikifora to nieporozumienie"

Wystawa prezentuje ponad 600 obiektów, w tym szkice, plansze, tzw. blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikatowe figurki, zabawki, monety, znaczki i przedmioty codziennego użytku związane z polskim komiksem. Pokazywane są tam pierwsze prace z XIX wieku, przez początki Koziołka Matołka, powojenne debiuty Sławomira Mrożka, Bohdana Butenki, Henryka Chmielewskiego, aż po komiksy współczesne. 

W "Spotkaniach po zmroku" poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaka jest geneza naszego rodzimego komiksu. Kiedy i gdzie się narodził? Jak wyglądały pierwsze polskie historyjki obrazkowe? 

- U nas ciągle pokutuje pogląd, że komiks to rzecz bardzo fajna, ale tylko dla dzieci. On jest jednak czymś dużo więcej - jedną z dziedzin sztuki i to dziedziną pełnoprawną. Od czasów PRL, który traktował komiks jako produkt zgniłego kapitalizmu, ciągnie się za nim opinia rozrywki pośledniego gatunku. Na świecie jest inaczej. Każdy może znaleźć w tej dziedzinie sztuki coś dla siebie – mówił w Dwójce Wojciech Jama.

Jak duży jest obecnie polski rynek komiksu? Ile tytułów trafia rocznie do rąk jego wielbicieli? Czy istnieje pokrewieństwo między komiksem a muralami i internetowymi memami? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Dawid Dziedziczak

Goście: Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik i Artur Wabik (kutatorzy wystawy "Teraz komiks"), Joanna Karpowicz (malarka zajmująca się komiksem)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Czytaj także

Co czeka Polskę? Dowiedz się z komiksowego tarota

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 18:00
- Losując kolejne karty tarota zaprojektowanego przez Marka Turka, układamy kadry powieści graficznej o Polsce - wyjaśniał Sebastian Frąckiewicz, kurator wystawy "Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolaże Dziaczkowskiego. Alternatywna wizja europejskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 15:00
- Stały motyw jego twórczości to podróż, choćby do wyimaginowanego świata utkanego z elementów historii sztuki - opowiadał Karol Hordziej, kurator monograficznej wystawy prac Jana Dziaczkowskiego w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń