Rozpanoszeni turyści i pulsowanie ziemi. Nieznana Islandia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 13:00
- Nie było w historii Islandii tylu zakazów, co teraz. Turyści robią, by było ich coraz więcej - podkreślał Piotr Mikołajczak, współautor książki "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii".
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Mikołajczakiem, współautorem książki "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. prom./wyd. Otwarte

marta guzowska 1200 1.jpg
Marta Guzowska: znajomi poprosili, żebym ich uśmierciła

Jak opowiadał gość Dwójki, Islandia nigdy w swojej historii nie była tak "nieopuszczonym miejscem" jak teraz. Dzieje się to przez ogromną liczbę turystów, którzy "się rozpanoszyli", a ich zachowanie wymusza wprowadzanie kolejnych zakazów. Choć z drugiej strony: "turyści pomogli Islandii wydobyć się z kryzysu", a Islandczycy są "sami sobie trochę winni" za to swoiste turystyczne przeładowanie. (Do jednej z popularnych na wyspie miejscowości, która liczy trzystu mieszkańców, przyjechało w ubiegłym roku milion osób).

Jak pulsuje islandzka ziemia? Na czym polega zjawisko miejsc opuszczonych na Islandii? Czy władze wyspy wprowadzą jakieś ograniczenia w liczbie przyjmowanych turystów? W rozmowie również o niełatwych realiach codziennego życia w tym dla wielu mitycznym kraju.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Piotr Mikołajczak (współautor, wraz z Bereniką Lenard, książki "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii")

Data emisji: 12.05.2018

Godzina emisji: 12.30

jp/mko

Czytaj także

Małgorzata Szejnert o niepotrzebnych oficerach z wyspy Bute

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 12:00
- Oni próbowali się wydostać z tej wyspy, pisali podania, ale odpowiadano im brutalnie, że ojczyzna nie chce ich usług - znakomita reportertka opowiadała w Dwójce o bohaterach swojej nowej książki pt. "Wyspa węży".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opowiadania bizarne", czyli co sądzić o nowej Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
Jedną z książek, którą zrecenzowaliśmy w "Czytelni", był najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń