Afganistan. Koniec najdłuższej wojny USA?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 07:59
- To, że Amerykanie wycofają z Afganistanu ponad pięć tysięcy żołnierzy, nie przywróci pokoju w tym kraju. Po to, by osiągnąć ten cel trzeba zapanować nad produkcją i handlem narkotykami, z których talibowie czerpią zyski i finansują swoje poczynania - mówił w Dwójce amerykanista Artur Wróblewski.
Audio
  • Donald Trump wycofuje żołnierzy z Afganistanu (Puls świata/Dwójka)
Amerykańscy żołnierze w Afganistanie
Amerykańscy żołnierze w AfganistanieFoto: PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID

Specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad poinformował w miniony poniedziałek, że projekt porozumienia z talibami przewiduje wycofanie w ciągu 135 dni amerykańskich żołnierzy z pięciu baz. Oczywiście, jeśli talibowie spełnią wynegocjowane warunki. Idzie o ponad jedną trzecią spośród 14 tys. żołnierzy amerykańskiej armii obecnych w tej chwili w Afganistanie.

Amerykańskie wojska wkroczyły do Afganistanu po zamachach z 11 września 2001 roku. W 2014 roku USA formalnie zakończyły misję bojową, nadal jednak zapewniają szerokie wsparcie szkoleniowe siłom afgańskim, walczącym z talibami i grupami Państwa Islamskiego. Mimo to, po blisko 18 latach wojny talibowie kontrolują obecnie połowę terytorium Afganistanu.

Na początku lipca afgańscy politycy i talibowie zobowiązali się do stworzenia "mapy drogowej na rzecz pokoju" oraz rozpoczęcia kontrolowanego procesu pokojowego. Czy zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa, że po zawarciu porozumienia z talibami pozostawi w Afganistanie 8600 żołnierzy amerykańskiej armii może przynieść zamierzony skutek? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Rozmawiał: Michał Żakowski

Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 5.09.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt w Afganistanie. Patryk Kugiel: jest presja na zawarcie porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 20:05
- Za rok w USA będą wybory prezydenckie, a Donald Trump potrzebuje sukcesów w prowadzeniu polityki zagranicznej, to może mieć wpływ na porozumienie USA z Afganistanem - powiedział w audycji "Więcej świata" Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talibowie zaatakowali kolejne miasto. Co z porozumieniem?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:45
Talibowie zaatakowali miasto Pol-e Chomri. To stolica prowincji Baghlan na północy Afganistanu. Trwają walki na przedmieściach. Nie ma informacji o ewentualnych ofiarach. Dzień wcześniej talibowie dokonali ofensywy na Kunduz. Według afgańskich służb bezpieczeństwa, bojownicy zostali wyparci z miasta. Talibowie natomiast twierdzą, że udało im się utrzymać pozycje. 
rozwiń zwiń