Polskie Radio
Section05
polityka zagraniczna USA

"Gwiezdne wojny" - Reagan wypowiada technologiczną wojnę sowieckiemu imperium zła

Jeden z największych projektów zbrojeniowych w dziejach Stanów Zjednoczonych narzucił tempo wyścigu zbrojeń, któremu Związek Sowiecki nie mógł sprostać. Wdrożenie programu, który swoją potoczną nazwę zawdzięcza kultowej sadze George'a Lucasa, stał się jednym z istotnych kroków do demontażu bloku wschodniego.
Zobacz więcej na temat:  gwiezdne wojny HISTORIA polityka zagraniczna USA Ronald Reagan USA komunizm ZSRR zimna wojna

PR24 Apache'e dla Polski. "Trudno znaleźć efektywniejsze maszyny"

- Specjaliści są zgodni, że dziś na zachodnim rynku trudno znaleźć inny, bardziej efektywny od amerykańskiego apache’a śmigłowiec. Wielu oczywiście, patrząc pobieżnie na tę maszynę, mówi, że to projekt wdrożony w latach 80. Ale trzeba na niego patrzeć jako na pewną markę, brand amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Apache Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo USA Mariusz Cielma

PR24 Apache'e dla Polski. Ekspert: to absolutnie nowa jakość

- Jeżeli chodzi o potencjał przeciwpancerny budowany w oparciu o tę prawie setkę śmigłowców Apache, to byłaby to absolutnie nowa jakość na wschodniej flance NATO - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Apache Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo USA

Sześć tygodni przerwy w walkach w Strefie Gazy? Joe Biden: pracujemy nad tym

Bloomberg podaje, że Joe Biden po spotkaniu z królem Jordanii Abdullahem II w Białym Domu powiedział, iż USA "dzień i noc" pracowały nad uzgodnieniem sześciotygodniowej przerwy w walkach między Izraelem a Hamasem jako wstępu do dłuższego zawieszenia broni. Dodał, że "kluczowe elementy porozumienia są już na stole", chociaż nadal istnieją luki.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden konflikt w Strefie Gazy polityka zagraniczna USA Jordania pomoc ŚWIAT Bliski Wschód

NASZ NEWS Polskie Radio nieoficjalnie: w przyszłym tygodniu spotkanie Sikorski-Blinken

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udaje się w przyszłym tygodniu do Stanów Zjednoczonych - dowiedziało się Polskie Radio. Szef polskiej dyplomacji spotka się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem - podaje nasz korespondent w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Marek Wałkuski Radosław Sikorski Antony Blinken dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA

Pomoc humanitarna dla Strefy Gazy. "USA są gotowe poprzeć nowy projekt rezolucji ONZ"

Stany Zjednoczone są gotowe poprzeć nową rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zapewnienia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Projekt dokumentu wzywa do podjęcia pilnych kroków w celu zwiększenia pomocy dla palestyńskiej enklawy, ale nie ma w nim wezwania do natychmiastowego zakończenia walk. Głosowanie nad projektem ma się odbyć jeszcze dziś.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Stany Zjednoczone USA konflikt w Strefie Gazy polityka zagraniczna USA ŚWIAT Ameryka

Biały Dom reaguje na zmianę rządu w Polsce. "Nasz ścisły sojusz będzie kontynuowany"

Biały Dom wyraził przekonanie, że po zmianie rządu w Warszawie bardzo bliski sojusz między Polską a Stanami Zjednoczonymi będzie kontynuowany. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby uchylił się od odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia o ewentualną wizytę premiera Donalda Tuska w Białym Domu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone relacje polsko-amerykańskie dyplomacja polityka zagraniczna USA NATO

Prezydent USA Joe Biden liczy na dalszą współpracę z Polską jako bliskim sojusznikiem

Prezydent Joe Biden liczy na dalszą współpracę z Polską jako bliskim sojusznikiem - powiedział w środę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, gratulując Donaldowi Tuskowi objęcia stanowiska premiera RP. Dodał, że Biały Dom docenia partnerstwo Polski w zakresie pomocy dla Ukrainy, demokratycznych wartości i energetyki.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Joe Biden USA polityka polityka zagraniczna USA

Szczyt Biden-Xi: podano datę rozmów. "Niczego nie będziemy pomijać, wszystko jest na stole"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Do spotkania dojdzie w najbliższą środę w okolicach zatoki San Francisco - poinformował Biały Dom. Jak przekazano, rozmowy mają dotyczyć "zarządzania trudnymi stosunkami" pomiędzy obydwoma mocarstwami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Joe Biden Chiny Xi Jinping Biały Dom polityka zagraniczna USA Ameryka

Będzie pierwsza od lat podróż Xi Jinpinga do USA? Rzecznik chińskiego MSZ: droga do San Francisco nie będzie łatwa

Prezydent USA Joe Biden i przywódca ChRL Xi Jinping przygotowują się do pierwszego od roku spotkania na szczycie, które zaplanowano na 15 listopada - podała w środę agencja Kyodo, powołując się na wysokiego rangą urzędnika rządu USA. Rzecznik chińskiego MSZ nie potwierdził doniesień, a jedynie stwierdził w środę, że "droga do San Francisco ani nie będzie łatwa, ani nie możemy pozostawić jej autopilotowi".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Joe Biden Chiny Xi Jinping Biały Dom polityka zagraniczna USA Ameryka

Szczyt UE-USA. Płomecka: mimo różnic Bruksela i Waszyngton wiedzą, że są od siebie zależne

- Nie ma zgody ws. handlowych, więc Unia Europejska i Stany Zjednoczone skupiły się na kwestiach politycznych, globalnych, w których w miarę możliwości się zgadzają - podsumowała w Programie 1 Polskiego Radia szczyt UE-USA w Waszyngtonie Beata Płomecka, korespondentka IAR w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Północna Ameryka ŚWIAT Beata Płomecka Unia Europejska Stany Zjednoczone USA Waszyngton Bruksela Biały Dom polityka polityka zagraniczna USA