Polskie Radio
Section05
polityka zagraniczna USA

Joe Biden pogratulował zwycięstwa Benjaminowi Netanjahu. Zadeklarował kontynuowanie bliskich relacji z Izraelem

Prezydent USA Joe Biden pogratulował liderowi izraelskiej partii Likud Benjaminowi Netanjahu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i zadeklarował gotowość kontynuowania bliskich relacji z Izraelem. Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Netanjahu niespełna tydzień po wyborach parlamentarnych w Izraelu - relacjonuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Benjamin Netanjahu USA Izrael dyplomacja polityka zagraniczna USA ŚWIAT Ameryka

Premier Morawiecki rozmawiał z wiceprezydent USA. Poruszono temat energetyki jądrowej

Cywilna energetyka jądrowa była jednym z tematów rozmowy wiceprezydent USA Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim. Według komunikatu Białego Domu amerykańska wiceprezydent podziękowała Polsce za wsparcie Ukrainy, w tym przyjęcie milionów uchodźców - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. 
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Mateusz Morawiecki elektrownia atomowa energia pieniądze dyplomacja ŚWIAT Ameryka

Echa wizyty Pelosi na Tajwanie. Szczęsnowicz: to wyraz poparcia dla Tajpej i pogrożenie palcem Pekinowi

- Ta wizyta jest ze strony USA w pewnej mierze poparciem dla Tajwanu, lekkim pogrożeniem palcem Chinom, gdyby rzeczywiście, o czym się mówi, przyszło im do głowy siłą zmienić status wyspy - mówił w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie"). Gościem "Debaty dnia" był również Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Chiny Tajwan polityka zagraniczna USA Ameryka Joe Biden

Napięcia na linii Chiny-USA. Prof. Boćkowski: nie wierzę w wybuch konfliktu, to tylko demonstracja sił

- Kluczem jest to, czy na tej wielkiej manifestacji siły po obu stronach się skończy, czy też w pewnym momencie obie strony zabrną w taki zaułek, że nie będą w stanie wyjaśnić swoim społeczeństwom, dlaczego jest jednak ten krok w tył - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Tajwan Chiny polityka Joe Biden USA polityka zagraniczna USA

Podsumowanie obecności Bidena na Bliskim Wschodzie. Prof. Boćkowski: sukcesem jest już sama wizyta

- Same surowce energetyczne nie były głównym celem tej wizyty, bo pod tym względem zyski Stanów Zjednoczonych są niewielkie. Zyskiem jest to, że doszło do takiego spotkania i że administracja Joe Bidena zdecydowała się zjawić na Bliskim Wschodzie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, (politolog, Uniwersytet w Białymstoku).     
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT USA Joe Biden Bliski Wschód dyplomacja polityka zagraniczna USA

Dymisja Borisa Johnsona. Prof. Lewicki: nie spodziewam się dużych zmian w relacjach z USA

- Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że linia polityki brytyjskiej będzie kontynuowana. Linia polityki amerykańskiej również, bo Joe Biden w tej chwili ma na głowie inne problemy, niż wchodzić w konflikt akurat z Londynem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW, odpowiadając na pytanie o relacje brytyjsko-amerykańskie po dymisji Borisa Johnsona.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Zbigniew Lewicki ŚWIAT Wielka Brytania USA Stany Zjednoczone Ameryka Europa polityka zagraniczna USA Boris Johnson

PR24 Stałe bazy USA w Polsce? Politolog: mogą raz na zawsze odstraszyć Rosję

Jeśli dojdzie do stworzenia stałych baz USA w Polsce, będzie to kolejna możliwość wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju, możliwość wspólnych ćwiczeń, współdziałania. Dla miejscowości, w których te bazy będą na stałe, jest to oczywiście także gigantyczna szansa - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone polityka zagraniczna USA wojsko Stałe bazy USA w Polsce