Paweł Lekki: jesteśmy dla Rosji najbardziej wdzięcznym celem ataku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 20:03
- Relacje między naszymi krajami są fatalne. Rolę grają tu też dobre relacje Polski z USA. W tym rosyjskim micie wielkiej wojny ojczyźnianej wciąż wraca narracja jeszcze rodem z ZSRR, że wrogiem jest Zachód. Cała ta dyskusja zmierza do tego, żeby usprawiedliwiać wiele poczynań rosyjskich zagranicą, ale przede wszystkim, by zaspokoić dobre samopoczucie Rosjan - mówił w Dwójce dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Jak mity tworzą naszą rzeczywistość (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN/PAP/EPA

W audycji rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób kształtuje się zbiorowa świadomość historyczna i społeczna. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat kłamstwa różnych rządów prowadziły do wojen, katastrof i śmierci tysięcy osób. Politycy oszukiwali, by tuszować swoje pomyłki i nadużycia albo ukrywać prawdziwe zamiary.

- Mity, społeczne opowieści, teorie spiskowe, legendy miejskie są naturalnym elementem naszego życia społecznego. Nie ma co się na nie obrażać. Walczyć - można próbować, choć jest to trudne. Trzeba mieć do tego narzędzia. Najlepsze pod tym względem są prawda, źródła i wiedza - przekonywał Marcin Kube, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Ostatnio w debacie publicznej niezwykle gorący jest spór pomiędzy stroną rosyjską a resztą świata, na czele z Polską, dotyczący mitu drugiej wojny światowej.

- Rosjanie stworzyli taki uświęcony wręcz mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Stalin po raz pierwszy użył tego pojęcia w lipcu 1941 roku i wyraźnie chciał osiągnąć ten sam efekt co car w roku 1812, czyli że wszyscy Rosjanie muszą stanąć razem, żeby pokonać faszystowskiego wroga. Przykre, że od czasów Stalina i Mołotowa niewiele się zmieniło, bo Władimir Putin operuje wieloma już nawet nie mitami, ale - mówiąc wprost - kłamstwami po to, by uzasadnić mit, że Rosja stoi po stronie dobra, a reszta świata jest zła - podkreślał Paweł Lekki.

Jaki cel chce osiągnąć prezydent Rosji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Marcin Kube ("Rzeczpospolita"), Paweł Lekki (Program 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 2.01.2020

Godzina emisji: 17.30 

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sowieckie "wybory" na Kresach. Cel: zastraszyć i zniewolić

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 17:23
- Przygotowane przez Sowietów wybory na zajętych przez nich terenach odbyły się miesiąc po uderzeniu na Polskę. Miały one na celu legitymizację ich władzy. Miały pokazać, że społeczności w obronie których oficjalnie wystąpiła Armia Czerwona, akceptują system komunistyczny – mówił w Dwójce dr Tomasz Danilecki.
rozwiń zwiń