Polska i Polacy w krzywym zwierciadle sowieckiej propagandy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 17:06
- Obecne rosyjskie działania dezinformacyjne potwierdzają to, że Polska jest dobrym obiektem do toczenia wojny propagandowej. Powtarzają one wszystko to, co stosowano nagminnie w latach trzydziestych XX wieku robiąc z nas wrogów odpowiedzialnych za nieszczęścia spotykające Związek Sowiecki – mówił w Dwójce prof. Andrzej Zawistowski.
Audio
  • Sowiecka propaganda lat trzydziestych XX w. (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Gdy 18 września 1939 roku dziennik "Izwiestia" opublikował mapę podziału Polski pomiędzy III Rzeszę i ZSRR, część sowieckiego społeczeństwa przyjęła to z akceptacją. Dlaczego? Mieszkańcy Związku Sowieckiego zostali przekonani, że w ten sposób dokonała się wreszcie dziejowa sprawiedliwość. Ideologia sączona przez lata do ich głów zebrała swoje żniwo. W audycji rozmawialiśmy o sowieckiej propagandzie lat 30. XX wieku i jej współczesnych skutkach. 

- W dzisiejszej rosyjskiej narracji, tak jak w sowieckiej propagandzie uprawianej przed wybuchem II wojny światowej, Polacy przedstawiani są jako nacja zła od samego początku. Tak samo Niemcy w latach trzydziestych oczerniali Żydów – powiedział dr Łukasz Jasina.

W jaki sposób dzisiejsza Rosja pielęgnuje mit Związku Sowieckiego jako kraju, który nigdy nie był agresywny wobec Polski i innych swoich sąsiadów? Dlaczego sowiecka propaganda przedstawiała Polskę jako źródło wszelkiego zła i winowajcę odpowiedzialnego za wybuch II wojny światowej? Jakim celom te pomówienia i dezinformacja służą dzisiejszej Rosji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Andrzej Zawistowski (historyk) i dr Łukasz Jasina (historyk)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Agresja ZSRR z 17 września 1939 roku, czyli jak doszło do IV rozbioru Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 18:00
– Sowiecka napaść była dla Polaków zaskoczeniem – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 17 września obchodzimy 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jaką mamy wiedzę na temat tego wydarzenia, czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?
rozwiń zwiń