X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska i Polacy w krzywym zwierciadle sowieckiej propagandy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 17:06
- Obecne rosyjskie działania dezinformacyjne potwierdzają to, że Polska jest dobrym obiektem do toczenia wojny propagandowej. Powtarzają one wszystko to, co stosowano nagminnie w latach trzydziestych XX wieku robiąc z nas wrogów odpowiedzialnych za nieszczęścia spotykające Związek Sowiecki – mówił w Dwójce prof. Andrzej Zawistowski.
Audio
  • Sowiecka propaganda lat trzydziestych XX w. (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Gdy 18 września 1939 roku dziennik "Izwiestia" opublikował mapę podziału Polski pomiędzy III Rzeszę i ZSRR, część sowieckiego społeczeństwa przyjęła to z akceptacją. Dlaczego? Mieszkańcy Związku Sowieckiego zostali przekonani, że w ten sposób dokonała się wreszcie dziejowa sprawiedliwość. Ideologia sączona przez lata do ich głów zebrała swoje żniwo. W audycji rozmawialiśmy o sowieckiej propagandzie lat 30. XX wieku i jej współczesnych skutkach. 

- W dzisiejszej rosyjskiej narracji, tak jak w sowieckiej propagandzie uprawianej przed wybuchem II wojny światowej, Polacy przedstawiani są jako nacja zła od samego początku. Tak samo Niemcy w latach trzydziestych oczerniali Żydów – powiedział dr Łukasz Jasina.

W jaki sposób dzisiejsza Rosja pielęgnuje mit Związku Sowieckiego jako kraju, który nigdy nie był agresywny wobec Polski i innych swoich sąsiadów? Dlaczego sowiecka propaganda przedstawiała Polskę jako źródło wszelkiego zła i winowajcę odpowiedzialnego za wybuch II wojny światowej? Jakim celom te pomówienia i dezinformacja służą dzisiejszej Rosji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Andrzej Zawistowski (historyk) i dr Łukasz Jasina (historyk)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agresja ZSRR z 17 września 1939 roku, czyli jak doszło do IV rozbioru Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 18:00
– Sowiecka napaść była dla Polaków zaskoczeniem – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 17 września obchodzimy 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jaką mamy wiedzę na temat tego wydarzenia, czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?
rozwiń zwiń