Tydzień Karla Dedeciusa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 12:30
Łódź świętuje 90. rocznicę urodzin wybitnego tłumacza, a Dom Spotkań z Historią szykuje się na Piknik Naukowy.
Audio
  • Juliusz Lichwa z Domu Spotkań z Historią opowiada o przygotowaniach gry historycznej na Piknik Naukowy
  • O Tygodniu Karla Dedeciusa opowiada Natalia Królikowska z Muzeum Miasta Łodzi

W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Karlu Dedeciusie - pisarzu, wybitnym tłumaczu, założycielu i długoletnim dyrektorrze niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. 20 maja przypada 90. rocznica urodzin. Z tej okazji dziś w jego rodzinnym mieście Łodzi rozpoczyna się Tydzień Karla Dedeciusa. Imprezę organizują: Muzeum Miasta Łodzi, Katedra Badań Niemcoznawczych UŁ oraz Publiczne Gimnazjum nr 43 im. Karla Dedeciusa w Łodzi.

Związanie  Dedeciusa z literaturą polską i polskim językiem, w którym się wychował i kształcił, pozwoliły mu oderwać się od przyziemnych realiów pracy zarobkowej i budować rodzaj pomostu, łączącego go z Polską, więcej - pomostu, łączącego dwa odwrócone wówczas od siebie narody. Literatura - tak jak wymarzył sobie Dedecius - stała się oknem, przez które jeden naród mógł spojrzeć drugiemu w oczy. Od 1959 roku wytrwale i z uporem przekładał najcenniejsze utwory literatury polskiej - krajowej i emigracyjnej - układał z nich antologie poezji i prozy, tłumaczył też polską eseistykę, publicystykę i satyrę, pisał eseje i wydawał własne książki w Polsce i w Niemczech. Do dziś przetłumaczył dzieła ok. 300 polskich pisarzy. Dzięki niemu nazwiska Różewicza, Szymborskiej, Herberta czy Leca są znane i cenione na całym świecie. Dziełem jego życia jest 7-tomowa, licząca kilkanaście tysięcy stron, "Panorama literatury polskiej XX wieku". Naszymi gośćmi byli: Natalia Królikowska z Muzeum Miasta Łodzi i prof. Krzysztof Kuczyński  z Katedry Badań Niemcoznawczych Uniwersytetu Łódzkiego.

W audycji kolejne zaproszenie na XV Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tym razem o przygotowaniach stoiska opowiadał pan Juliusz Lichwa z Domu Spotkań z Historią.

Gospdoarzem audycji Marcin Pesta.

Czytaj także

Na 15. Pikniku Naukowym o wolności, równości i braterstwie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:49
Tegorocznym temat Pikniku Naukowego jest wolność. W audycji "Na Cztery Ręce" poruszyliśmy temat wolności obywatelskiej i jej promowania wśród młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na 15. Pikniku Naukowym pojawi się... statek kosmiczny

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 18:59
Już 28 maja w Warszawie rusza 15. Piknik Naukowy. Organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Będzie m. in. łazik marsjański. W „Czwartym Wymiarze” Tomasz Biały, człowiek, który buduje ten kosmiczny pojazd.
rozwiń zwiń