Na 15. Pikniku Naukowym pojawi się... statek kosmiczny

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 18:59
Już 28 maja w Warszawie rusza 15. Piknik Naukowy. Organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Będzie m. in. łazik marsjański. W „Czwartym Wymiarze” Tomasz Biały, człowiek, który buduje ten kosmiczny pojazd.
Audio

Póki co Polska nie wysłała w kosmos żadnego pojazdu, ale być może tak się stanie. Czy trudno jest zbudować taką maszynę?

– Są dwa podstawowe problemy, które nie występują w warunkach ziemskich – mówi Tomasz Biały ze Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. – Kosmos jest na tyle nieprzyjaznym środowiskiem, że nie wybacza błędów, więc wymaga specjalnych konstrukcji i sprzętu. A poza tym, po wysłaniu pojazdu w kosmos, problemem staje się brak dostępu do urządzeń, którymi można byłoby ewentualne błędy naprawić.

Wszystkiego nie da się przewidzieć na ziemi, dlatego wszystkie najważniejsze elementy wykonywane są dwu- lub trzykrotnie i zamieszczane w pojeździe w kilku egzemplarzach.

Na 15. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik studenci z Koła Inżynierii Kosmicznej PW pokażą, jak wygląda ich praca i zademonstrują oprogramowanie, którego używają. Pojawi się też… łazik księżycowy, bądź marsjański. – To nasze najnowsze dzieło, wciąż nad nim pracujemy – przyznaje Tomasz Biały. – Zawiera zupełnie innowacyjny system napędowy. Premiera tego systemu odbędzie się właśnie na Pikniku – zapowiada młody konstruktor.

Więcej o konstruowaniu pojazdów kosmicznych dowiesz się, słuchając audycji "Czwarty Wymiar" Kuby Marcinowicza (w ramce po prawej stronie).

(kd)

Czytaj także

Zbliża się 15. Piknik Naukowy. Zobacz, poczuj, poeksperymentuj!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 13:44
Tegoroczny Piknik Naukowy zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jeden ze swoich nowatorskich pojazdów pokażą studenci Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na 15. Pikniku Naukowym o wolności, równości i braterstwie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:49
Tegorocznym temat Pikniku Naukowego jest wolność. W audycji "Na Cztery Ręce" poruszyliśmy temat wolności obywatelskiej i jej promowania wśród młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fizyka na co dzień" po węgiersku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 15:02
Węgierski Instytut Kultury zaprezentuje na 15. Pikniku Naukowym wiele widowiskowych fizycznych eksperymentów.
rozwiń zwiń