Na 15. Pikniku Naukowym pojawi się... statek kosmiczny

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 18:59
Już 28 maja w Warszawie rusza 15. Piknik Naukowy. Organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Będzie m. in. łazik marsjański. W „Czwartym Wymiarze” Tomasz Biały, człowiek, który buduje ten kosmiczny pojazd.
Audio

Póki co Polska nie wysłała w kosmos żadnego pojazdu, ale być może tak się stanie. Czy trudno jest zbudować taką maszynę?

– Są dwa podstawowe problemy, które nie występują w warunkach ziemskich – mówi Tomasz Biały ze Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. – Kosmos jest na tyle nieprzyjaznym środowiskiem, że nie wybacza błędów, więc wymaga specjalnych konstrukcji i sprzętu. A poza tym, po wysłaniu pojazdu w kosmos, problemem staje się brak dostępu do urządzeń, którymi można byłoby ewentualne błędy naprawić.

Wszystkiego nie da się przewidzieć na ziemi, dlatego wszystkie najważniejsze elementy wykonywane są dwu- lub trzykrotnie i zamieszczane w pojeździe w kilku egzemplarzach.

Na 15. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik studenci z Koła Inżynierii Kosmicznej PW pokażą, jak wygląda ich praca i zademonstrują oprogramowanie, którego używają. Pojawi się też… łazik księżycowy, bądź marsjański. – To nasze najnowsze dzieło, wciąż nad nim pracujemy – przyznaje Tomasz Biały. – Zawiera zupełnie innowacyjny system napędowy. Premiera tego systemu odbędzie się właśnie na Pikniku – zapowiada młody konstruktor.

Więcej o konstruowaniu pojazdów kosmicznych dowiesz się, słuchając audycji "Czwarty Wymiar" Kuby Marcinowicza (w ramce po prawej stronie).

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbliża się 15. Piknik Naukowy. Zobacz, poczuj, poeksperymentuj!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 13:44
Tegoroczny Piknik Naukowy zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jeden ze swoich nowatorskich pojazdów pokażą studenci Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na 15. Pikniku Naukowym o wolności, równości i braterstwie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:49
Tegorocznym temat Pikniku Naukowego jest wolność. W audycji "Na Cztery Ręce" poruszyliśmy temat wolności obywatelskiej i jej promowania wśród młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fizyka na co dzień" po węgiersku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 15:02
Węgierski Instytut Kultury zaprezentuje na 15. Pikniku Naukowym wiele widowiskowych fizycznych eksperymentów.
rozwiń zwiń