X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wywiad z Tadeuszem Konwickim

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 20:00
Znakomity prozaik i reżyser w swoje osiemdziesiąte piąte urodziny dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
Audio
  • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: wchodzenie w przyspieszoną dorosłość (Dwójka)
  • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: właściwie to byłem potworem (Dwójka)
  • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: z książką w sadzie (Dwójka)
  • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: dyskretna pogarda i inne właściwości (Dwójka)
  • Od sportu do metafizyki

Pisarz nie lubi jubileuszy, ostatnimi czasy rzadko wyrażał ochotę na występowanie w mediach, w kwietniu tego roku zgodził się jednak udzielić wywiadu Przemysławowi Kanieckiemu – historykowi literatury , współredaktorowi książki "Wiatr i pył", zbierającej niepublikowane dotychczas teksty Konwickiego. Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów tej niezwykłej rozmowy.

Autor "Małej apokalipsy" wspominał między innymi swoje pokolenie – szczególną grupę młodych ludzi, którzy, z traumatycznym doświadczeniem wojny, zbyt wcześnie zaczęli udawać dorosłych. – Nie miałem jeszcze dwudziestu lat, a już byłem redaktorem technicznym, w tygodniku "Odrodzenie". Aby wyglądać groźnie i autorytatywnie, nosiłem płaszcz do kostek, kapelusz – opowiadał. Wcześniej były też inne prace – choćby w niemieckim szpitalu polowym, przy elektryce.

– Byłem draniem, złoczyńcą, a właściwie potworem – mówił Tadeusz Konwicki, przywołując czas, kiedy wraz z innymi młodymi ludźmi uwierzył w nowy komunistyczny system. Przyznał przy tym, że lubił czytać paszkwile na siebie. – Nawet nie wiedziałem, czy nie odczuwać lekkiej dumy. Z tych tekstów wynikało bowiem, że PRL, całe bestialstwo tego systemu, stworzyli Bierut, Radkiewicz i Konwicki – opowiadał pisarz z wrodzoną sobie ironią.  

Wśród poruszanych przez Tadeusza Konwickiego tematów znalazły się i te związane z religią. Autor "Rojstów", we wczesnej młodości gorliwy ministrant (póki nie został wyrzucony przez księdza za salutowanie w Wielki Piątek świecą wielkanocną…), podkreśla swój ambiwalentny stosunek do spraw wiary. Z jednej strony przyznaje, że nieuzasadnione są roszczenia rozumu chcącego ogarnąć (zrozumieć i wyjaśnić) całe bogactwo widzialnego świata, z drugiej jednak opowiada o swoich wątpliwościach dotyczących świata duchowego: – Pan Bóg też może palnąć błąd przy takich ogromnych przedsięwzięciach jak budowa, jak przewidują uczeni, stu miliardów wszechświatów – galaktyk, w nich planet i gwiazd - mówił.

Poza tym w wywiadzie m.in. o konsekwencjach wypicia pierwszej herbaty z rumem, o wyższości nauki nad sztuką, o wielkiej pizzy kultury, którą wspólnie tworzymy i zjadamy, o dawnych kibicach i rozgrywkach piłkarskich ze Związkiem Radzieckim, o tym, jak mało wiemy o sobie i świecie, jak niewiele dowiedzieć się jesteśmy w stanie.

Rysunek
Rysunek Tadeusza Konwickiego zamieszczony w książce "Wiatr i pył" (wyd. Czytelnik, Warszawa 2009).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konwickiego widzenie świata

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 04:21
- Jest to głos pisarski, który każdego z nas musiał dotyczyć i zaczepić – taką prawdę uświadamiamy sobie, gdy czytamy książkę Jana Walca poświęconą twórczości autora "Kalendarza i klepsydry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusza Konwickiego wyróżnia talent

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 08:55
Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, skończył 85 lat. W rozmowie z Joanną Sławińską opowiada o nim Janusz Głowacki.
rozwiń zwiń