X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Bauer - wiolonczelista wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 17:21
- Wychowałem się na Dwójce – mówił Andrzej Bauer. – Z wypiekami na twarzy słuchałem cykli audycji; przede wszystkim wspominam nieodżałowanego Jana Webera. Gdziekolwiek byłem, nawet na wakacjach nad jeziorami, zawsze starałem się łapać Dwójkę w radiu "Jowita".
Audio
Andrzej Bauer
Andrzej BauerFoto: materiały promocyjne/Jan Bebel

- Miałem okres w życiu, że od Bacha zaczynałem dzień – tak Andrzej Bauer wspominał w Dwójce czasy pracy nad nagraniem kompletu suit wiolonczelowych J.S. Bacha. - To jest cykl magiczny, być może największe dzieło napisane nad wiolonczelę. Praca nad tymi utworami pochłania bardzo dużo myśli i emocji. Staje się w szeregu wielkich wykonawców: tradycja sięga międzywojnia. Pierwszym wielkim wykonawcą był Pablo Casals. Wykonywanie tych utworów to dialog z tradycją.

Duże znaczenie dla interpretacji Bauera miały osiągnięcia wykonawców grających na instrumentach z epoki. Jednak zastosowanie barokowej wiolonczeli czy jelitowych strun - a przede wszystkim barokowgo smycczka - nie wydało się naszemu gościowi istotne.

- Z wiedzy historycznej staram się wyciągnąć to, co da się przetransponować na współczesną wiolonczelę. Nigdy nie chciałem zostawić współczesnego instrumentu, uważam, że historyzm jest  zbyt dużym ukłonem w stronę zewnętrznych rzeczy. Instrument współczesny jest doskonalszy i jako taki w pewnym sensie zawiera w sobie ten dawny instrument.

W rozmowie z Różą Światczyńską Andrzej Bauer mówił też o łaczeniu Bacha i elektroniki, wspominał Witolda Lutosławskiego i opowiedział o planach na przyszłość.

***

Andrzej Bauer urodził się w Łodzi. Tu ukończył studia pod kierunkiem Kazimierza Michalika. Koncertuje regularnie z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a zespoły takie jak Filharmonia Narodowa i Sinfonia Varsovia zapraszają go jako solistę swoich europejskich tras koncertowych.

Andrzej Bauer nagrywał dla wielu polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, występując w większości krajów Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Płyta artysty zawierająca m. in. utwory Schuberta, Brahmsa i Schumanna (Koch/Schwann) została wyróżniona kwartalną Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej. Za nagranie kompletu suit wiolonczelowych J.S. Bacha otrzymał "Fryderyka".

Repertuar Andrzeja Bauera obejmuje repertuar klasyczny i współczesny. W roku 2002, podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu "Warszawska Jesień" wystąpił z recitalem prawykonań utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne powstałych z jego inspiracji.

Andrzej Bauer jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy gdzie prowadzi klasy wiolonczeli. Jest założycielem i opiekunem artystycznym "Warszawskiej Grupy Cellonet". Coraz więcej czasu poświęca kompozycji i improwizowaniu muzyki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XXI wiek będzie należał do wiolonczeli (video)

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 13:30
Polscy wiolonczeliści zdobywają szturmem światowe filharmonie i undergroundowe kluby. Kuźnię młodych talentów stanowi warszawski Konkurs im. Lutosławskiego, którego 8. edycja rozpocznie się już dziś wieczorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiolonczela w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 18:00
- Apogeum rozwoju wiolonczeli mamy jeszcze przed sobą - powiedział na antenie Dwójki Andrzej Bauer - Wciąż odkrywamy nowe brzmienia i sposoby gry. Przenosimy się z filharmonii do klubów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Penderecki według Andrzeja Bauera

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 14:01
W majową niedzielę Andrzej Bauer był solistą w "Koncercie altówkowym" Krzysztofa Pendereckiego. Wiolonczelista przedstawił utwór we własnej transkrypcji.
rozwiń zwiń