Katarzyna Drogosz: fortepian historyczny ma ludzką duszę

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 17:00
- Fortepiany historyczne są bliżej człowieka. Nie ma w nich tej maszynowej doskonałości. I choć czasem nastręczają problemów - trzeba dbać o wilgotność, o temperaturę - to i tak ten instrument mnie fascynuje - mówiła w audycji "Five o'clock" Katarzyna Drogosz.
Audio
  • Katarzyna Drogosz opowiada o fortepianach historycznych (Five o'clock/Dwójka)
Katarzyna Drogosz
Katarzyna DrogoszFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Pianistka, ktora jest jedną z największych polskich specjalistek w dziedzinie historycznych fortepianów, opowiadała o swojej pasji do instrumentu, który zrobił zawrotną furorę na początku XIX wieku.

- W tamtych czasach istniały dwie stolice budowy fortepianu - Wiedeń i Londyn - opowiadała.
W samym Wiedniu istniały dziesiątki, a nawet setki warsztatów, gdzie produkcja opierała się na precyzyjnej pracy ręcznej, opartej na wiedzy budowanej przez pokolenia - dodała Katarzyna Drogosz.

Artystka podkreślała również, że to, co ją fascynuje w fortepianach historycznych, to ich różnorodność.

- Fortepian z czasów Mozarta jest zupełnie inny od czasów Schuberta, lub późnego Chopina. A gdyby jeszcze przenieść się z kontynentu na Wyspy Brytyjskie, to można tam znaleźć zupełnie coś innego - dodała.

W audycji Katarzyna Drogosz opowiadała również o tym, jak dobiera fortepian do wykonywanego repertuaru, a także o tym, że nie żałuje, że na pianoforte nie zagra Rachmaninowa. W nagraniu posłuchamy również kilku utworów, które artystka wykonała na przyniesionym do studia własnym fortepianie historycznym. W studiu Polskiego Radia towarzyszył jej przy tym skrzypek Grzegorz Lalek i śpiewaczka Marta Boberska.

 ***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Gość: Katarzyna Drogosz (pianistka)

Data emisji: 5.11.2016

Godzina emisji: 17.00

mz/jsz


Czytaj także

Barbara Kinga Majewska: zaczęło się od Kate Bush

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:00
- Nie pochodzę z muzycznej rodziny. Na śpiewanie otworzyłam się, kiedy dostałam na 18 urodziny składankę z piosenkami Kate Bush - mówiła w Dwójce ceniona interpretatorka muzyki współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Five o'clock" z Iwoną Sobotką. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 11:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o artystycznej drodze Iwony Sobotki i słuchaliśmy jej niezwykle subtelnego głosu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianohooligan: próbuję zabetonować improwizację

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 12:00
- To jedna z dwóch dróg kompozycyjnych, którymi podążam - mówił w Dwójkowej audycji "Five o'clock" znakomity pianista Piotr Orzechowski, znany jako Pianohooligan.
rozwiń zwiń