Pianohooligan: próbuję zabetonować improwizację

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 12:00
- To jedna z dwóch dróg kompozycyjnych, którymi podążam - mówił w Dwójkowej audycji "Five o'clock" znakomity pianista Piotr Orzechowski, znany jako Pianohooligan.
Audio
  • Pianohooligan: próbuję zabetonować improwizację (Five o'clock/Dwójka)
Paweł Orzechowski
Paweł OrzechowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Poza kompozycjami wynikłymi z improwizowania Piotr Orzechowski zdradził słuchaczom Dwójki, że dużą przyjemność sprawia mu pisanie muzyki na chór. - To jest język wypowiedzi, który chowam przed wszystkimi, komponuję dla siebie - dodawał.

Piotr Orzechowski opowiadał o doświadczeniach, które ukształtowały go jako pianistę. W dużej mierze muzycznie wpłynęli na niego rodzice: mama, która ciągnęła go w stronę klasyki i tata zachęcający do jazzu. - Ja te dwie drogi chcę łączyć. Chcę pokazać, że klasyka może żyć, tworzyć się na scenie, a z drugiej strony, że jazz może być nie tylko rodzajem uduchowionej rozrywki, ale że może być czymś więcej.

Gość audycji opowiadał o swoich płytach, m.in. o debiutanckim albumie "Experiment: Penderecki", który miał okazję odsłuchać w towarzystwie Krzysztofa Pendereckiego. - To była jedna z najbardziej stresujących chwil w moim życiu...

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: Piotr Orzechowski (pianista)

Data emisji: 24.09.2016

Godzina emisji: 17.00

bch

Czytaj także

Budzińska-Bennett: od głosu ciekawszy jest tekst

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 15:00
- Nie jestem w stanie śpiewać pięknie bardzo długiego "alleluja", bo mi brakuje tekstu, czegoś co mnie prowadzi - mówiła w Dwójce założycielka zespołu Ensemble Peregrina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Kinga Majewska: zaczęło się od Kate Bush

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:00
- Nie pochodzę z muzycznej rodziny. Na śpiewanie otworzyłam się, kiedy dostałam na 18 urodziny składankę z piosenkami Kate Bush - mówiła w Dwójce ceniona interpretatorka muzyki współczesnej.
rozwiń zwiń