Będzie gorzej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 10:00
To tytuł słynnej powieści Jana Pelca - 25 lat temu przełożonej w 2/3 i wydanej w drugim obiegu. Dziś kompletna i nieocenzurowana trafia na półki księgarskie, tablety i czytniki elektroniczne.
Fragment okładki nowego wydanie powieści ...będzie gorzej
Fragment okładki nowego wydanie powieści "...będzie gorzej"Foto: materiały wydawcy

To powieść bez makijażu i bez lukru, brutalnie szczera. Bolesna metafora świata, w którym nie będzie lepiej. Książka fundamentalna dla współczesnej literatury czeskiej, choć undergroundowa, pełna wulgaryzmów i politycznej niepoprawności.
Co wiemy o współczesnej czeskiej literaturze? Jak konfrontujemy się z mitem Hrabala i Nohavicy? Jakie głośne powieści napisane przez naszych sąsiadów tłumaczy się w Polsce?

Na te pytania w "Rozmowach po zmroku" odpowiedzieć spróbują: Piotr Kofta, Andrzej Jagodziński. Porozmawiamy także z Janem Stachowskim, który Jana Pelca tłumaczył. Na audycję zaprasza Bartosz Panek.

11 lutego (wtorek), godz. 21.30-22.30

mm

Zobacz więcej na temat: Czechy drugi obieg literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaroslav Hašek autorem najlepszego portretu marszałka Piłsudskiego?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 19:00
- Książka "O Podhalu, Galicji i... Piłsudskim. Szkice nieznane" Jaroslava Haška zawiera 26 "nowych" tekstów. Całość opatrzona jest wstępem Aleksandra Kaczorowskiego, dziennikarza doskonale znanego naszym słuchaczom, autora książek o naszej części Europy, w tym także o Czechach. Zamyka książkę nota Mariusza Szczygła – opowiada Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karel Čapek – pisarz i człowiek dużego formatu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 06:00
- Życie Čapka było krótkie, krótkie, ale intensywne - znawca literatury czeskiej Aleksander Kaczorowski. - Dzisiaj jest tak, że na Čapka patrzy się często nie przez pryzmat jego życia, a jego śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkohol, seks i poszukiwanie wolności. Czeski Kerouac po polsku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:30
Jan Pelc powieścią "Będzie gorzej" zbulwersował Czechów. Po ponad 20 latach książka, uznana za biblię undergroundu, ukazała się w całości po polsku. To uniwersalna opowieść o ludziach, którzy nie mogą się odnaleźć w ramach systemu, w którym przyszło im żyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milan Kundera – biografia nie całkiem ukryta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:00
– Deklarując niechęć do mówienia o własnym życiorysie, Kundera prowadził literacką grę, wielokrotnie umieszczając w swoich książkach partie mniej lub bardziej jawnie autobiograficzne – mówił w Dwójce Leszek Engelking o pisarzu, który skończy w tym roku 85 lat.
rozwiń zwiń