"Rękopis znaleziony w Saragossie" - oświeceniowy hipertekst

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 09:00
W niedzielnych "Ćwiczeniach z myślenia" zajmiemy się największą zagadką polskiej literatury, powieścią szkatułkową, dziełem fascynującym i inspirującym kolejne pokolenia twórców już od ponad dwóch stuleci.
Rękopis znaleziony w Saragossie składa się z wielu wątków tworzących różne opowiadania
"Rękopis znaleziony w Saragossie" składa się z wielu wątków tworzących różne opowiadaniaFoto: mastermindsro/Flickr/CC

"Czy istnieje wiele tajemnic w literackich dociekaniach?" – pytał Jan Błoński – i odpowiadał: "można by powiedzieć, że składają się one z samych zagadek, i na tym poprzestać. Ale na pewno istnieją takich zagadek całe skupiska. Myślę o »Rękopisie znalezionym w Saragossie«, gdzie zagadkowy jest temat, niejasne postacie, ale także autorstwo książki i wielonarodowość bohaterów".

Pierwsza, rękopiśmienna wersja słynnej powieści Jana Potockiego pochodzi z 1794 r. Drukiem ten fascynujący i wciąż pełnen zagadek utwór po raz pierwszy ukazał się w Petersburgu w 1804 r., zaś trzecia wersja zaczęła pojawiać się od 1810 r. Do dziś ten niezwykły utwór zachwyca i inspiruje. 50 lat temu Wojciech Hass zrealizował swój słynny film na jego podstawie.

Gościem audycji "Ćwiczenia z myślenia" będzie Anna Wasilewska.

Dla naszych słuchaczy przygotowaliśmy zagadki związane z "Rękopisem..." oraz - oczywiście - atrakcyjne nagrody za udzielenie poprawnych odpowiedzi. Telefon do studia: 22 645 22 22

Na audycję zapraszają Bogumiła Prządka i Ewa Stocka-Kalinowska.

16 marca (niedziela), godz. 14.00-15.00

***

Jan Potocki (1761-1815) polski arystokrata, postać niezwykle barwna. Zajmował się przede wszystkim działalnością naukową; badał m.in. dzieje starożytnej Słowiańszczyzny. Był podróżnikiem, zjechał całą Europę i część Afryki. Podczas nieudanej wyprawy do Chin dotarł aż do dzisiejszego Ułan Bator w Mongolii. Opublikował wiele dzienników z podroży i prac poświęconych historii odwiedzanych miejsc. Uczestniczył w obradach Sejmu Wielkiego. Pisał też jednoaktówki i prozę, ale prawdopodobnie nie podejrzewał, że do historii przejdzie właśnie jako twórca literacki. Pisał wyłącznie w języku francuskim. Nad "Rękopisem znalezionym w Saragossie" pracował od lat 90. XVIII w, a ukończył powieść prawdopodobnie niedługo przed samobójczą śmiercią.

mc

Czytaj także

Na tropie starożytnych skarbów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 13:00
Ziemia kryje niewyobrażalne bogactwa. Często niemal cudem odnalezione przez archeologów, wyceniane na miliony dolarów, trafiają do muzeów na całym świecie, stanowiąc dobro kulturowe ludzkości. Czasami ponownie znikają bez śladu...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za co Chopin krytykował Kolberga?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:00
"Zamiary dobre, ale plecy za wąskie" - miał skomentować wybitny kompozytor pierwsze Kolbergowskie opracowania pieśni ludowych. Postaci i dziełu ojca polskiej etnografii poświęcone było kolenje wydanie audycji "Ćwiczenia z myślenia".
rozwiń zwiń