REKLAMA

Wiesław Myśliwski u Kisiela

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 23:15
- Podczas pierwszej wizyty w radiu odebrało mi mowę - powiedział kiedyś w Dwójce znakomity pisarz. Jak będzie tym razem? W audycji "Piątek z Kisielem" spotkamy się w Wiesławem Myśliwskim, laureatem Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii warszawski twórca.
Wiesław Myśliwski
Wiesław MyśliwskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wiesław Myśliwski, prozaik i dramaturg, urodził się w 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Debiutował w 1967 roku powieścią "Nagi sad". "Widnokrąg" (1996) stanowi summę wcześniejszego dorobku, a także przynosi akcenty nowe. Autor jest dwukrotnym laureatem Nike, po raz pierwszy za "Widnokrąg", który należy do najważniejszych polskich powieści ostatnich lat. Książka zawiera wiele wątków autobiograficznych - świat prowincji oglądamy oczyma dorastającego chłopca Piotrka.

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej rozmowy z Wiesławem Myśliwskim – wówczas debiutującym pisarzem! – z roku 1968 roku.

Gość "Piątku z Kisielem" znany jest z tego, że publikuje rzadko, ale każda jego powieść staje się literackim wydarzeniem. Jego pisarstwo umieszcza się zazwyczaj w kontekście literatury chłopskiej. Krytyka jednak zgodnie podkreśla, że ranga tej twórczości daleko poza ów kontekst wykracza. Tematyka wiejska służy pisarzowi wyłącznie po to, by w niej uwiarygodnić pytania filozoficzne i egzystencjalne.

Zapraszamy do opowieści przyjaciół i współpracowników Wiesława Myśliwskiego: Henryka Berezy, Mariana Pilota, Klemensa Górskiego, Wacława Tkaczuka oraz Bogdana Tosza.

Na audycję zaprasza Jerzy Kisielewski.

25 kwietnia (piątek), godz. 18.00-19.00

mc/jp

Czytaj także

Urodziny Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 12:45
25 marca obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin znakomitego prozaika i dramaturga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz słowa zdradza tajniki swojego pisania

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 14:37
– Systematyczne, codzienne siedzenie nad białą kartką papieru jest bardzo istotne. Czasem człowiek jest bezradny wobec tej białej kartki – ale jest to bezradność owocująca, z niej coś w końcu wynika – mówił Wiesław Myśliwski.
rozwiń zwiń