Ocalały. Koszmar zagłady w książkach Primo Leviego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 12:00
W "Rozmowach po zmroku" zapraszamy na kolejne wydanie audycji "Życie na miarę literatury". Tym razem będziemy dyskutować o życiu i twórczości Primo Leviego - włoskiego pisarza, poety, więźnia obozu Auschwitz
Obóz w Auschwitz
Obóz w AuschwitzFoto: sixtwelve/Flickr/CC

Primo Levi jest autorem dzieła "Czy to jest człowiek", uznawanego za jedno z najważniejszych świadectw Zagłady w literaturze, a także książek : "Pogrążeni i ocaleni", "Rozejm", "Układ okresowy". Tom wierszy Primo Leviego "Ocalały" ukaże się wkrótce nakładem krakowskiego wydawnictwa Austeria.

Dorota Gacek i Andrzej Franaszek do dyskusji w "Rozmowach po zmroku" zaprosili pisarzy Jarosława Mikołajewskiego i Piotra Pazińskiego, a także antropologa kultury Dariusza Czaję i Pawła Wolskiego, autora książki "Tadeusz Borowski - Primo Levi. Prze-pisywanie literatury Holocaustu".

A na pytania tzw. kwestionariusza Prousta odpowie tym razem Agata Tuszyńska.

5 czerwca (czwartek), godz. 21.30-22.30

mc/jp

Czytaj także

Bruno Schulz – chytry komentator świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
- Schulzowska Księga nie jest żadną pełnią, skarbnicą wszelkiej wiedzy. Księga to strzępek, szpargał, punkt wyjścia do chytrego ataku na jednoznaczny świat - mówił w Dwójce filozof Adam Lipszyc o jednym z wątków prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proste zdania chwytają za gardło. Poezja Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:00
– Z najprostszych, elementarnych, wręcz banalnych zdań i wypowiedzeń poeta budował niezwykle wstrząsające teksty. Niesamowite, skupione, ostre wiersze – mówił w Dwójce Bronisław Maj o zmarłym 24 kwietnia Tadeuszu Różewiczu.
rozwiń zwiń