Polis, fundament Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 09:50
Eric Voegelin, jeden z wybitnych i wpływowych uczonych minionego wieku, którego sława staje się z dnia na dzień większa, proponuje w "Świecie polis" wnikliwą analizę dziejów Grecji. O dziele tego twórcy porozmawiamy we wtorkowych "Spotkaniach po zmroku".
Ateny, Akropol, symbol Grecji
Ateny, Akropol, symbol GrecjiFoto: Glow Images/East News

"Świat polis" o lektura dla każdego, kogo obchodzą sprawy wolności i jej ograniczeń, a przede wszystkim dzieje trudnych związków myśli i rzeczywistości społecznej.

Przez mniej więcej dwieście lat świat kultury i cywilizacji na całym obszarze basenu Morza Śródziemnego, a dokładniej - od stóp Kaukazu po Gibraltar - był światem polis. Zmierzch tej formy jest równie fascynujący, jak i jej geneza. Trwanie polis to proces, którego poznanie jest niezbędne dla zrozumienia istoty życia społecznego. Największe umysły w dziejach intelektualnych ludzkości, od Platona po Hegla, musiały się z tym problemem zmierzyć.
O Voegelinie i jego wielkim dziele i życiu będziemy rozmawiali z tłumaczem jego prac Michałem Czarneckim i publicystą "Teologii Politycznej" Tomaszem Stefankiem.
Na "Spotkania po zmroku" zaprasza Mateusz Matyszkowicz.

28 października (wtorek), godz. 21.30-22.00

mc/mm

Czytaj także

Kierunki demokracji, czyli Polacy prawie jak starożytni Grecy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:00
– Polacy są grupą ruchliwą, rozgadaną, mającą swoje zdanie na wiele tematów. To naród polityczny w południowym, greckim sensie – mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", tłumacz książki "Powstanie polityczności u Greków" Christiana Meiera.
rozwiń zwiń