Rasa, społeczeństwo, eugenika, kosmetyka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 10:15
O "Postępie i higienie", najnowszej wystawie w warszawskiej galerii Zachęta, opowie jej kuratorka Anda Rottenberg.
Postęp i higiena stawia pytania o to, co dziś pozostało z idei modernizmu i w jakim kierunku zmierza współczesna modernizacja.Na zdj. praca Ereza Israelego Żydowski szkielet (2013)
"Postęp i higiena" stawia pytania o to, co dziś pozostało z idei modernizmu i w jakim kierunku zmierza współczesna modernizacja.Na zdj. praca Ereza Israelego "Żydowski szkielet" (2013)Foto: dzięki uprzejmości Givon Art Gallery w Tel Awiwie/Zachęta/mat. prasowe

Ekspozycja poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość "ulepszania". Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.
***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (1.12) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Adriana Prodeus.

Zachęta/mc/jp

Czytaj także

Granice prawa i granice moralności. Dyskusja o karze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 16:00
– Stanisław Koźmian już w XIX zauważył, że bezkarność prowadzi zawsze do nieładu i niszczy społeczeństwo – mówił w Dwójce Rafał Ziemkiewicz. – Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka, niezależnie od jego czynów – odpowiadała Aleksandra Zielińska z Amnesty International. – Tylko Bóg może być panem życia i śmierci – twierdził z kolei ks. dr Jan Sikorski.
rozwiń zwiń