X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dalsze losy bohaterów "Folwarku zwierzęcego"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 20:30
Jak się potoczyła historia knurów, które w słynnej powieści George'a Orwella przejęły władzę nad innymi zwierzętami?
W książce Georgea Orwella władzę w folwarku przejmują świnie. W bohaterach zwierzęcej rewolucji upatruje się odniesień do czołowych przywódców partii bolszewickiej.
W książce George'a Orwella władzę w folwarku przejmują świnie. W bohaterach zwierzęcej rewolucji upatruje się odniesień do czołowych przywódców partii bolszewickiej.Foto: Wikipedia/Mark Peters

Przyczynkiem do spotkania z Bartkiem Zborskim - autorem przekładów dzieł Georga Orwella - jest właśnie wydany "Folwark zwierzęcy - reaktywacja". W książce tej Nigel Bryant rozwinął historię zapoczątkowaną przez klasyka brytyjskiej literatury.

George Orwell napisał swój "Folwark zwierzęcy" w 1944. Wydawnictwa wówczas wycofywały się z publikacji ze względu na prowschodni kurs polityki angielskiej po konferencji teherańskiej. Orwellowski oryginał kończy się więc wielkim przyjęciem i pobrataniem świń z ludźmi, do którego, naturalnie, pozostałe zwierzęta nie mają dostępu. Wszystko zgodnie z zasadą, że wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze. W ostatniej scenie ludzie i świnie grają fałszywymi kartami - przywódca ludzi i wódz świń równocześnie zagrywają asem pik.
"Folwark zwierzęcy - reaktywacja" przeprowadza nas przez powojenny ZSRR i podzieloną Europę aż do Rosji Putina. Książkę polecimy uwadze słuchaczy, a z tłumaczem porozmawiamy o modzie na Orwella na Zachodzie.
***
Na audycję "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy w środę (21.01) w godzinach 15.00-15.15. Program poprowadzi Anna Lisiecka.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: George Orwell komunizm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Orwell na tropie agentów Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 17:00
– Pisarz znał wielu angielskich intelektualistów i ludzi z kręgu sztuki. Obserwując ich, spisywał swoje podejrzenia. Po latach okazało się, że w wielu przypadkach miał rację – mówił w Dwójce Bartłomiej Zborski, tłumacz dzieł George'a Orwella, opowiadając o zbiorze esejów pisarza "Ghandi w brzuchu wieloryba".
rozwiń zwiń