Dalsze losy bohaterów "Folwarku zwierzęcego"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 20:30
Jak się potoczyła historia knurów, które w słynnej powieści George'a Orwella przejęły władzę nad innymi zwierzętami?
W książce Georgea Orwella władzę w folwarku przejmują świnie. W bohaterach zwierzęcej rewolucji upatruje się odniesień do czołowych przywódców partii bolszewickiej.
W książce George'a Orwella władzę w folwarku przejmują świnie. W bohaterach zwierzęcej rewolucji upatruje się odniesień do czołowych przywódców partii bolszewickiej.Foto: Wikipedia/Mark Peters

Przyczynkiem do spotkania z Bartkiem Zborskim - autorem przekładów dzieł Georga Orwella - jest właśnie wydany "Folwark zwierzęcy - reaktywacja". W książce tej Nigel Bryant rozwinął historię zapoczątkowaną przez klasyka brytyjskiej literatury.

George Orwell napisał swój "Folwark zwierzęcy" w 1944. Wydawnictwa wówczas wycofywały się z publikacji ze względu na prowschodni kurs polityki angielskiej po konferencji teherańskiej. Orwellowski oryginał kończy się więc wielkim przyjęciem i pobrataniem świń z ludźmi, do którego, naturalnie, pozostałe zwierzęta nie mają dostępu. Wszystko zgodnie z zasadą, że wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze. W ostatniej scenie ludzie i świnie grają fałszywymi kartami - przywódca ludzi i wódz świń równocześnie zagrywają asem pik.
"Folwark zwierzęcy - reaktywacja" przeprowadza nas przez powojenny ZSRR i podzieloną Europę aż do Rosji Putina. Książkę polecimy uwadze słuchaczy, a z tłumaczem porozmawiamy o modzie na Orwella na Zachodzie.
***
Na audycję "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy w środę (21.01) w godzinach 15.00-15.15. Program poprowadzi Anna Lisiecka.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: George Orwell komunizm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Orwell na tropie agentów Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 17:00
– Pisarz znał wielu angielskich intelektualistów i ludzi z kręgu sztuki. Obserwując ich, spisywał swoje podejrzenia. Po latach okazało się, że w wielu przypadkach miał rację – mówił w Dwójce Bartłomiej Zborski, tłumacz dzieł George'a Orwella, opowiadając o zbiorze esejów pisarza "Ghandi w brzuchu wieloryba".
rozwiń zwiń