Zupełnie nowe dzieje teatru lalek

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 21:00
Konrad Szczebiot zaprasza na audycję poświęconą znakomitej publikacji historyka teatru Henryka Jurkowskiego.
Na zdjęciu terakotowe starożytne lalki greckie wystawiane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.
Na zdjęciu terakotowe starożytne lalki greckie wystawiane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. Foto: Wikipedia/Giovanni Dall'Orto.

Dzięki staraniom Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie ukazało się właśnie drugie, poprawione i uzupełnione wydanie monumentalnej książki prof. Henryka Jurkowskiego "Dzieje teatru lalek". Od czasu pierwszej publikacji, która miała miejsce trzydzieści lat temu, książka pozostaje jedynym na świecie tak kompleksowym opisem tej niezwykłej dziedziny sztuki. Z autorem książki – prof. Henrykiem Jurkowskim porozmawiamy o tym, czym jest teatr lalek, jak wiele łączy jego badanie z innymi dziedzinami humanistyki, oraz o zmianach, które sprawiają, że drugie wydanie powinno się traktować jako zupełnie nową książkę.

***
Na "Kwadrans bez muzyki" w czwartek (22.01) w godzinach 15.00-15.15 zaprasza Konrad Szczebiot.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA TEATR
Czytaj także

Halina Mikołajska. Nie chciała, by nazywano ją bohaterką

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 05:40
– Myślę, że Halina Mikołajska była chodzącym wyrzutem sumienia naszego środowiska – mówił o tej znakomitej aktorce Andrzej Łapicki. 22 marca mija 99. rocznica urodzin Haliny Mikołajskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Kantor. "Sztuka to dla mnie sposób życia"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 05:50
- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył Tadeusz Kantor, reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Sempoliński – wielki artysta małych scen

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 05:40
Był niezmordowany. Kiedy jego uczniowie padali ze zmęczenia podczas ćwiczeń, on nadal pokazywał im kolejne kroki. Pasję tę było widać również podczas jego niezapomnianych występów na scenach teatralnych i kabaretowych.
rozwiń zwiń