Detroit. Sekcja zwłok Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 18:55
O książce pod tym tytułem i o upadku amerykańskiego stylu życia porozmawiamy w poniedziałkowym "Kwadransie bez muzyki".
Jeden z wielu murali Diega Rivery w Detroit Institute of Arts, tworzonych w latach 1932-33
Jeden z wielu murali Diega Rivery w Detroit Institute of Arts, tworzonych w latach 1932-33Foto: Quick fix/flickr/cc

"Detroit to Pax Americana. To tu narodziła się produkcja masowa, dobrze płatne posady robotnicze, kupowanie na własność domów i zaciąganie kredytów na masową skalę. To tutaj narodził się amerykański styl życia" - czytamy w książce Charliego LeDuffa, zdobywcy Pulitzera, który porzucił pracę w New York Timesie aby wrócić do swojego rodzinnego Detroit, miasta na skraju upadku.
W ukazującej się niebawem po polsku książce "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki" autor rozmawia z ludźmi, którzy mimo zapaści postanowili zostać w mieście, należącym "do awangardy Ameryki w jej drodze ku chwale, tak samo jak teraz należy do awangardy w naszej drodze ku klęsce". Obraz przez niego rysowany nie skupia się jednak na epatowaniu ruinami i przestępczością - LeDuff opowiada raczej o tym, jak ludzie radzą sobie z życiem na gruzach amerykańskiego snu.
W rozmowie wezmą udział: Bohdan Szklarski, profesor amerykanista z UW, Wojciech Orliński, dziennikarz, który napisał dwie książki o Ameryce, a także Wiktor Rubin, reżyser teatralny, twórca spektaklu "Detroit. Historia ręki".

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" w poniedziałek (23.02) w godz. 15.00-15.15 zaprasza Kamil Radomski.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: Detroit USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Każdy architekt ma ten sam problem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 22:30
– Nie rozumiemy architektury do końca. To pewna magia. Nawet wielkim architektom nie zawsze udaje się sprostać zadaniu – mówił prof. Witold Rybczyński, autor książki "Jak działa architektura".
rozwiń zwiń