Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz był wybitnym saksofonistą, kompozytorem, aranżerem, nestorem polskiego jazzu, ale też świadkiem historii. Skomponował muzykę do ponad 200 filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, filmów krótkometrażowych czy animowanych.
Bezcenne rękopisy Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza trafiły właśnie do Biblioteki Narodowej, gdzie zostaną poddane fachowej konserwacji i opracowaniu. Włączone do Archiwum Jazzu Polskiego, dołączą do zbiorów po Krzysztofie Komedzie, Janie Borkowskim, Zbigniewie Seifercie i innych wybitnych twórcach tego środowiska.
Czytaj też:
Bezcenne pamiątki w Bibliotece Narodowej
Zbiór przekazany przez rodzinę artysty to nie tylko osobista dokumentacja twórczości "Dudusia" Matuszkiewicza, ale także ważne świadectwo narodzin i rozwoju jazzu w Polsce po 1945 roku - z perspektywy jednego z jego pionierów.
Wśród materiałów szczególne miejsce zajmują rękopisy partytur oraz szkice muzyki filmowej, starannie prowadzone przez kompozytora w ponumerowanych zeszytach. Znajdują się tam zapisy utworów do takich produkcji jak "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Janosik", "Kolumbowie", "Stawka większa niż życie", "Wojna domowa", "Nie lubię poniedziałku" czy "Poszukiwany, poszukiwana". Do każdej z kompozycji Matuszkiewicz dołączał materiały robocze - notatki, teksty, a także listy montażowe, często opatrzone własnymi komentarzami i uwagami.
Biblioteka Narodowa otrzymała również materiały biograficzne - w tym z okresu lwowskiego. Znalazły się w nich między innymi osobiste dokumenty, legitymacje, wycinki prasowe, dyplomy okolicznościowe, a także korespondencja prywatna i zawodowa.
Prywatne fotografie i osobista audioteka "Dudusia"
W archiwum nie brakuje też fotografii, zarówno tych rodzinnych, jak i uchwyconych w światłach sceny. To zapis życia jazzowego od lat 50., z koncertami Melomanów, Traditional Jazz Makers czy Polish All Stars. Wśród autorów zdjęć znajdziemy samego Matuszkiewicza, który z pasją eksperymentował z aparatem, a także mistrzów obiektywu: Marka Karewicza i Zofię Nasierowską.
Wśród przekazanych pamiątek znalazła się także osobista audioteka Jerzego Matuszkiewicza: taśmy szpulowe z archiwalnymi nagraniami radiowymi, kolekcja płyt winylowych i kompaktowych, amatorskie rejestracje koncertów na kasetach wideo oraz płyty DVD z filmami i serialami z jego muzyką. Uwagę przyciągają też duże szpule filmowe, prawdopodobnie zawierające niemieckie kroniki wojenne. Całość uzupełniają pamiątki i drobiazgi z codziennego życia artysty: kaszkiety, okulary, plakietki z festiwali, koncertowe ulotki i programy - ślady obecności "Dudusia" w świecie, który przez dekady sam tworzył.
***
amysliwiec/pg