Każdy architekt ma ten sam problem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 22:30
– Nie rozumiemy architektury do końca. To pewna magia. Nawet wielkim architektom nie zawsze udaje się sprostać zadaniu – mówił prof. Witold Rybczyński, autor książki "Jak działa architektura".
Audio
  • Każdy architekt ma ten sam problem (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Książka Witolda Rybczyńskiego Jak działa architektura. Przybornik humanisty w języku angielskim ukazała się w 2013 r., natomiast jej polskie tłumaczenie w 2014 r.
Książka Witolda Rybczyńskiego "Jak działa architektura. Przybornik humanisty" w języku angielskim ukazała się w 2013 r., natomiast jej polskie tłumaczenie w 2014 r.Foto: Kate McDonald/flickr/cc

Publikację traktować można jako podręcznik historii architektury nowoczesnej, ale jest to przede wszystkim fascynująca opowieść o architekturze jako jednej ze sztuk, na co zwrócił uwagę historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski. – Autor wielokrotnie używa określeń, które odnoszą się do architektury w ogóle. Mówi, że architektura musi zawsze uwzględniać element mijającego czasu, że dzieła architektury są tym, co trwa w kontekście przestrzennym człowieka – powiedział.

Właśnie ten kontekst jest najważniejszy dla prof. Witolda Rybczyńskiego. – Zamiast przyglądać się różnym stylom, zastanawiałem się, co najpierw architekt musi zrobić – opowiadał. – Każdy budynek musi mieć przecież wejście, zawsze ma otoczenie, konstrukcję i strukturę. Ciekawiło mnie, jakie muszą być kolejne decyzje architekta i jak różne są rozwiązania tego samego problemu – dodał.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadził: Dawid Dziedziczak
Goście: prof. Witold Rybczyński (autor książki "Jak działa architektura. Przybornik humanisty"), prof. Waldemar Baraniewski (Instytut Historii Sztuki UW)
Data emisji: 3.02.2015
Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

Otwarte wnętrze. Architektura warszawskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 21:30
– Moim celem jest budowanie obiektów, które odsłaniają wszystko, co mają, i wchodzą w interakcje z mieszkańcami miasta – mówił w Dwójce architekt Thomas Phifer, projektant nowych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
rozwiń zwiń