Śląsk w opowieściach Feliksa Netza

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 17:50
W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy gawędy zmarłego niedawno poety, nagrane dla Dwójki w 2007 roku.
Audio
  • Feliks Netz opowiada o dzieciństwie spędzonym w dolnośląskim Lubaniu i o poszukiwaniu tożsamości (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Feliks Netz mówi o swoim stosunku do Śląsku - jak zrastał się z tą ziemią - i przeżyciu, jakim była dla niego pacyfikacja kopalni Wujek (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Feliks Netz opowiada o swojej fascynacji kinem, o współpracy z Kazimierzem Kutzem w zespole filmowym Śląsk (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Feliks Netz opowiada o przyjaźni z amerykańskim poetą Johnem Guzlowskim oraz o dramatycznej historii jego rodziców (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Rynek w Lubaniu, to w tym mieście Feliks Netz spędził swoje dzieciństwo
Rynek w Lubaniu, to w tym mieście Feliks Netz spędził swoje dzieciństwoFoto: Wikipedia/Hydrus/domena publiczna

Feliks Netz urodził się 26 grudnia 1939 roku w miejscowości Kretki koło Rypina. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim.
W latach 1960-1972 pracował w Polskim Radiu. Na antenie Polskiego Radia Katowice ukazywały się jego felietony. Był też autorem książki "Róg Ligonia i Królowej Jadwigi" wydanej z okazji 70-lecia rozgłośni.
W latach 1972-1986 był redaktorem, a potem redaktorem naczelnym tygodnika "Panorama".

W pierwszej archiwalnej gawędzie posłuchamy opowieści Feliksa Netza o dzieciństwie spędzonym w dolnośląskim Lubaniu i o poszukiwaniu tożsamości.

***

Na audycję "Głosy z przeszłosci" zapraszamy od poniedziałku do piątku (20.04-24.04) w godzinach 11.45-12.00. Program przygotowała Ewa Stocka Kalinowska.

IAR, kk, bch

Czytaj także

Tadeusz Kubiak: Poeta powinien być komentatorem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 06:00
– Nie wyobrażam sobie, żeby radio, które ustokrotnia słowo, poetyckie również, miało jakkolwiek działać hamująco na rozwój poezji – mówił w 1975 roku Tadeusz Kubiak. – Żadna zdobyć techniczna nie zubaża dorobku kulturalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mówić prawdę do końca". Żegnamy Feliksa Netza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 16:30
W Dwójce wspominaliśmy zmarłego 12 kwietnia Feliksa Netza - wybitnego pisarza i poetę związanego ze Śląskiem, cenionego tłumacza, autora licznych słuchowisk radiowych.
rozwiń zwiń