X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tadeusz Kubiak: Poeta powinien być komentatorem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 06:00
– Nie wyobrażam sobie, żeby radio, które ustokrotnia słowo, poetyckie również, miało jakkolwiek działać hamująco na rozwój poezji – mówił w 1975 roku Tadeusz Kubiak. – Żadna zdobyć techniczna nie zubaża dorobku kulturalnego.
Audio
  • O Tadeuszu Kubiaku mówią: poeta i krytyk literacki Krzysztof Karasek, poeta i dramaturg Zbigniew Jerzyna, Andrzej Bednarowicz oraz chorwacki poeta i tłumacz Milivoj Slaviček, w audycji wykorzystano nagrania archiwalne, aud. Elżbiety Łukomskiej i Doroty Gacek z cyklu "Zakładka literacka" (23.02.2012)
Tadeusz Kubiak, polski poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci i słuchowisk radiowych, Warszawa 1958
Tadeusz Kubiak, polski poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci i słuchowisk radiowych, Warszawa 1958Foto: PAP/CAF

35 lat temu, 3 czerwca 1979 w Topoli pod Belgradem zmarł nagle Tadeusz Kubiak. Polski poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci, wieloletni pracownik Polskiego Radia. Miał 55 lat.
Warszawiak z krwi i kości
Urodził się 16 maja 1924 w Warszawie. Był absolwentem Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Debiutował w 1943 na łamach konspiracyjnego pisma "Jutro Poezji".
– Bardzo barwna postać, miał bardzo piękny życiorys na początku – mówił krytyk literacki Krzysztof Karasek w aud. Elżbiety Łukomskiej i Doroty Gacek z cyklu "Zakładka literacka" z 2012 roku. – W Warszawie działał w podziemiu, później w AK. Następnie gdzieś w świętokrzyskim w partyzantce.
Studiował filologię polską w Warszawie i Krakowie. Pracował w redakcjach "Pokolenia" i "Po prostu". Podczas swojego pobytu w Krakowie podobno przyjaźnił się z Wisławą Szymborską. W 1948 roku wrócił do Warszawy.
– Tadeusz Kubiak był mitem starówki, każdy dorożkarz go znał – wspominał poeta i dramaturg Zbigniew Jerzyna. – Starówka była pod jakąś jego władzą liryczną. Mieszkał na Piekarskiej i wszyscy go tam znali.
W radiu
W Polskim Radiu pracował od 1948 roku do śmierci. Był autorem i współtwórcą cyklicznych audycji literackich w Programie Drugim takich jak "Radiowe debiuty poetyckie", "Tysiąc znaczeń w jednym wierszu", "Poezja, która pomaga żyć", "Radiowy kabaret poetycki".
– Mam sobie do zarzucenia, że wiele pięknych możliwości twórczych przeszło obok mnie – przyznawał sam Tadeusz Kubiak. – Ale to tylko dlatego, że byłem zbyt pochłonięty pracą redaktora, organizatora życia poetyckiego wokół radia.
– To był drugi dom, tam było tak kameralnie i wszyscy się szanowali, lubili, chciało się tam przychodzić – o "Radiowym kabarecie poetyckim" mówił Zbigniew Jerzyna. – Ludzie byli cudowni i chcieli, żeby dla nich pracować. Czuło się, że człowiek jest potrzebny, że to ma wartość.
Pełen sprzeczności poeta dzieci
Do 1956 roku tworzył poematy na cześć władzy i partii, podporządkowując się normom socjalistycznym. – Potem pisał wiersze, bardzo wzięte zresztą – przypominał Krzysztof Karasek. – Poezję miłosną, tradycyjną. Bardzo dobry był w tej dziedzinie. W zasadzie uważano go za następcę Gałczyńskiego.
Wierszami o miłości jednak nie mógł nikogo zaskoczyć. Dlatego Tadeusz Kubiak znalazł sobie niszę, w której świetnie się odnajdywał, czyli wiersze dla dzieci. – To był jeden z filarów poezji dla dzieci – zaznaczał Karasek. – Pisywał do "Płomyka" i wszystkich dziecięcych pism. Jeśli pozostanie w literaturze, to na pewno za te rzeczy.
Tadeusz Kubiak zmarł na zawał serca w Jugosławii, gdzie miał wydać wybór wierszy. – Pamiętam doskonale ten dzień, to była piękna niedziela – wspominał Andrzej Bednarowicz. – Ten dramat odbył się w scenerii niemal teatralnej, bo była to cerkiew w Topoli.
Posłuchaj audycji i poczuj klimat czasów i miejsc, w których tworzył Tadeusz Kubiak.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Halo, halo! Tu Polskie Radio Warszawa!

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 08:15
- Zaczęliśmy w zespole pięciu osób. Byłem ja, dwóch inżynierów, elektromonter i spikerka Halina Wilczyńska. Było tyle emocji, radio było taką nowością, że podchodzono do niego jak do jakiegoś dziwa, które trzeba czym prędzej zobaczyć i pochwalić się, że się je widziało i słyszało - wspominał Roman Rudniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program II nadaje! – ważny moment w historii Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 06:02
"Bez przerw, od świtu do nocy pracują radiostacje w nowym programie" – głosił tytuł w "Życiu Warszawy", informujący czytelników o uruchomieniu drugiego ogólnopolskiego programu Polskiego Radia. Był 3 października 1949.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cztery pory roku" od 35 lat w Jedynce!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 06:00
Od poniedziałku do soboty o godzinie 9.00 Radiową Jedynkę włączają miliony wiernych słuchaczy. Od 35 lat wita ich fragment utworu Antonio Vivaldiego "Cztery pory roku" rozpoczynający program o tej samej nazwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Zalewski – legenda radiowej prognozy pogody

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 06:00
"Zalewski powiedział, że będzie ładna pogoda, można jechać na urlop" – tak mówiło wielu słuchaczy Polskiego Radia. Dziennikarz Jedynki przez lata prowadzący "Ekoradio" był autorytetem w kwestii prognozy pogody, rolnictwa i ochrony przyrody.
rozwiń zwiń