Polak na dworze wielkich chanów mongolskich

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 13:00
W "Atlasie polskich podróżników" cofniemy się aż do XIII wieku. Wtedy bowiem żył nasz pierwszy znany podróżnik - Benedykt Polak.
Trasa wyprawy Jana di Piano Carpini na dwór wielkich chanów mongolskich
Trasa wyprawy Jana di Piano Carpini na dwór wielkich chanów mongolskichFoto: wikipedia, domena publiczna

Mongołowie od początku XIII wieku budzili strach mieszkańców środkowo-wschodniej Europy. Regularnie najeżdżali te ziemie swoim szybkim i bezwzględnym wojskiem. W 1240 roku Batu-Chan zdobył Kijów i prawie całą Ruś. Rok później - w tragicznej klęsce rycerstwa polskiego w bitwie pod Legnicą - poległo  7 tysięcy żołnierzy oraz książę śląski Henryk II Pobożny.

Europejscy władcy nie mieli pojęcia na temat kultury, obyczajów i doktryny wojennej Mongołów. Papież Innocenty IV początkowo apelował o zorganizowanie wyprawy krzyżowej przeciw Tatarom, jednak wobec braku zrozumienia postanowił nawiązać z nimi kontakty. Polecił przygotowanie czterech poselstw - na czele jednego z nich stanął Jan di Piano Carpini, a brał w nim udział Benedykt Polak.

Wyprawa rozpoczęła się 16 kwietnia 1245 roku we francuskim Lyonie. Jak przebiegała? Czy zakończyła się sukcesem? O tym porozmawiamy z franciszkaninem o. Andrzejem Zającem, prof. Adamem Krawcem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Robertem Szyjanowskim, który kilkanaście lat temu postanowił wyruszyć trasą Benedykta Polaka.

***

Na audycję "Atlas polskich podróżników" - w niedzielę (28.06) w godz. 12.00-13.00 - zaprasza Bartosz Panek.

mm/ag

Czytaj także

Relacje polsko-tureckie trwają już 600 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:34
W tym roku mija 600. rocznica zawarcia pomiędzy Polską a Turcją stosunków dyplomatycznych. Niewiele krajów może pochwalić się tak długą historią nieprzerwanego partnerstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyngis-Chan – wielki zdobywca czy tyran?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 05:05
Zwano go szaleńcem i geniuszem. Krwiożerczym wojownikiem i błyskotliwym politykiem. Architektem narodów i niszczycielem cywilizacji. Wszystkie określenia zawierają ziarno prawdy.
rozwiń zwiń