Stanisław Staszewski - nie tylko ojciec Kazika

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 14:15
Choć znany głównie jako "Tata Kazika", był zapewne postacią barwniejszą niż syn. Poeta, emigrant, dusza towarzystwa i samotnik.
Fragment okładki książki Stanisława Staszewskiego pt. Samotni ludzie
Fragment okładki książki Stanisława Staszewskiego pt. "Samotni ludzie"Foto: Mat. pras.

Stanisław Staszewski to były więzień obozu koncentracyjnego. Architekt, publicysta, kontestator systemu, który go później z Polski wygonił, mający jednak za sobą niechlubną z nim współpracę.

Okładka książki Okładka książki

Zapomniany artysta, którego twórczość wiele lat po jego śmierci przypomnieli Jacek Kaczmarski i Kazik Staszewski. 18 grudnia minęła 90. rocznica urodzin Staszewskiego. Niedawno ukazał się zbiór jego wierszy i tekstów piosenek "Samotni ludzie", część z nich wcześniej nie była znana.

Gośćmi audycji będą Kazik Staszewski (syn), Przemysław Lembicz (muzyk, badacz twórczości Staszewskiego), Maria Veltuzen-Nagrabecka (znajoma Staszewskiego z czasów paryskich).

***
Na "Notatnik Dwójki" w czwartek (28.01) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Monika Zając.

mg/jp

Czytaj także

Serbia - Różewicz jest tam ceniony od półwiecza

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 13:00
- Różewicz przekładany był na 55 języków, także na czuwaski czy hindi. Jugosławia stanowiła jednak wyjątkowo rozległą dziedzinę jego kontaktów - podkreśliła znawczyni tematu Maria Dębicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mykietyn: boję się, że kulturę czeka rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:30
- Słyszę, że sztuka ma być teraz "narodowa" i nie wiem, co to znaczy. Dla mnie bez znaczenia jest, czy Chopin był Polakiem czy Australijczykiem - komentował znakomity kompozytor zapowiedzi zmian w polskiej polityce kulturalnej.
rozwiń zwiń