Co było przed Kaczorem Donaldem? Z dziejów animacji

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 09:57
W "Akademii kina" porozmawiamy z prof. Markiem Hendrykowskim o fascynujących początkach filmowej animacji.
Kadr z Gertie the Dinosaur - amerykańskiego krótkometrażowego niemego filmu animowanego z 1914 roku w reżyserii Winsora McCaya
Kadr z "Gertie the Dinosaur" - amerykańskiego krótkometrażowego niemego filmu animowanego z 1914 roku w reżyserii Winsora McCayaFoto: Wikimedia/domena publiczna

Za narodziny dziesiątej muzy przywykło się uważać pierwszy publiczny pokaz filmów braci Lumière. Ale już trzy lata wcześniej, bo w roku 1892, swoją króciutką animację "Biedny Piotruś" zaprezentował publiczności francuski wynalazca - Emile Reynaud. Tak więc animacja w żaden sposób nie ustępuje fabule, a dalsze jej losy świadczą o jej ciągłym rozwoju. Co więcej, paleta przeróżnych technik jest wciąż wzbogacana. Warto dodać, że sukces animacji przewidział już w swoim poświęconym zagadnieniom estetycznym kina dziele "Dziesiąta muza" (1924) wybitny polski teoretyk kina Karol Irzykowski.

W audycji prof. Marek Hendrykowski opowie o wielkiej rodzinie pionierów animowanego kina. O pierwszych filmach takich, jak choćby "Mały Nemo" Windsora MacCaya (1911), o animacjach Emile’a Cohla, braci Fleischerów, Disneya oraz wybitnego twórcy filmu lalkowego Władysława Starewicza. Mowa będzie także o słynnych amerykańskich wytwórniach, które specjalizowały się w kinie animowanym w latach 20. i 30. XX w. Oraz o takich postaciach, jak Betty Boop czy cała menażeria przezabawnych disneyowskich bohaterów z Kaczorem Donaldem na czele.

***
Na "Akademię kina" w piątek (1.07) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Anna Fuksiewicz.

jp/ei


Zobacz więcej na temat: animacja filmy animowane kino

Czytaj także

120 lat seansów. Jak film znalazł się w sali kinowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:00
Z początku kino było rozrywką plebejską. Filmy wyświetlano w budach i namiotach, w zaborze rosyjskim zaś w tzw. bałaganach. Ale ten stan nie trwał długo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od kinematografu do 3D. Film - sztuka w ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 18:30
Od czarno-białego, niemego kinematografu i jarmarcznej rozrywki - w ciągu 120 lat swego istnienia - kino przebyło długa drogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubimy się bać, czyli dreszcze w kinowym fotelu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 15:16
Tym razem w "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski opowiadał o filmowych dreszczowcach i miejscu jakie zajmują w historii kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy trzeba bać się melodramatu?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 11:00
To słowo kojarzy się z opowieścią o nieszczęśliwej miłości, dramatycznych rozstaniach, ckliwymi dialogami, sentymentalną muzyką...
rozwiń zwiń