Narodowe Czytanie 2018. Audycja specjalna z Ogrodu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 14:46
Zapraszamy na finał letniej akcji plenerowej Programu 2 Polskiego Radia "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej" połączony z Narodowym Czytaniem "Przedwiośnia".
Audio
  • Hanna Farna o o czasach Stefana Żeromskiego z okazji akcji Narodowego Czytania "Przedwiośnia" (Wybieram Dwójkę)
Ogród Saski w Warszawie
Ogród Saski w WarszawieFoto: Ruslan Lytvyn/Shutterstock

Narodowe_Czytanie_2018_1200x660.jpg
Narodowe Czytanie - serwis specjalny

W sobotę 8 września Polacy już po raz siódmy spotkają się, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu – wielkim wydarzeniu kulturalnym, którego celem jest promocja czytelnictwa. Oficjalne spotkanie z udziałem Pary Prezydenckiej, która otworzy i zamknie uroczystość, odbędzie się jak co roku w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tegoroczną lekturą największej wspólnej akcji czytania dzieł literatury polskiej jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

W związku z Narodowym Czytaniem Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalną audycję, transmitowaną z Ogrodu Saskiego. Tego dnia od godziny 15.00 do 17.00 plenerowe studio Dwójki odwiedzą znakomici goście, z którymi porozmawiamy o "Przedwiośniu" w kontekście innych dzieł Stefana Żeromskiego. Przybliżone zostaną również najważniejsze i najciekawsze wątki z życia autora oraz miejsca związane z pisarzem i jego rodziną.

***

W 2012 roku akcja Narodowego Czytania została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych odsłon przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza"Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo vadis" Henryka SienkiewiczaW ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie lekturą "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.


Przedwiośnie 1200.jpg
Czytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

Również i w tym roku w akcję zaangażowało się wielu znanych artystów. Swój udział w "Narodowym Czytaniu" potwierdzili już m.in. Grażyna Szapołowska, Ewa Kasprzyk, Edyta Olszówka, Teresa Lipowska, Agnieszka Więdłocha, Piotr Cyrwus, Filip Kosior, Marcin Rogacewicz, Antoni Pawlicki, przy akompaniamencie: Kapeli ze Wsi Warszawa, Atom String Quartet, Smolika, Marcina Maseckiego i Włodka Pawlika. Początek wydarzenia o godzinie 11.00. Transmisje i obszerne relacje z uroczystości dostępne będą antenach Polskiego Radia, a streaming na portalach: PolskieRadio.pl i PolskieRadio24.pl.

***

Na audycję "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" w sobotę (8.09) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek.

pg/jp

Czytaj także

Narodowe Czytanie w Poznaniu: Mateusz Damięcki, taniec i sztuka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 12:43
Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego czytać będą w najbliższą sobotę (8.09) uczestnicy kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Ogólnopolska akcja organizowana z inicjatywy pary prezydenckiej odbędzie m.in. w Poznaniu.
rozwiń zwiń