REKLAMA

Chopin, McFerrin i inni

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 12:38
Paweł Brodowski zapowie wtorkowy występ żywej legendy jazzowej wokalistyki na Festiwalu "Chopin i jego Europa"

To nie pierwsza klasycyzująca przygoda słynnego awokalisty. Amerykańskie orkiestry oraz soliści-wirtuozi z najwyższej półki od lat uwielbiają pracę z Bobbym McFerrinem – ze względu na jego wrodzony talent dyrygencki i bezsprzeczną mistrzostwo wokalnw, ale też świetne wyczucie stylu mozartowskiego czy bachowskiego. Trudne melodie zaśpiewane jasnym, elastycznym falsetem artysty nabierają zaskakującego wdzięku i naturalności. To tylko niektóre powody artystycznego oraz komercyjnego sukcesu płyt nagrywanych przez McFerrina z pianistą Chick’iem Corea albo wiolonczelistą Yo Yo Ma. Do Warszawy wokalista zaprosił jednak znakomity Big Band Radia Półnononiemieckiego. Zdecydowanie jazzowa obsada koncertu to nie przypadek: dzieła Chopina postanowił bowiem McFerrin skonfrontować m.in. z utworami Milesa Davisa, Zbigniewa Seiferta oraz Antonio Carlosa Jobima. Erudycja i syntetyczny talent artysty pozwalają spodziewać się czegoś więcej niż niezobowiązującego kolażu motywów polskich, amerykańskich i latynoskich.

W czwartkowym Summertime posłuchamy ostatnich nagrań McFerrina, przypomnimy sobie przebojowe bossa novy Jobima oraz autorskie nagranie Evening Psalm Zbigniewa Seiferta. Paweł Brodowski zapowie także rozpoczynające się wkrótce festiwale Złota Tarka w Iławie (40. edycja święta jazzu tradycyjnego poświęcona będzie w sposób szczególny pionierowi polskiego swingu, Henrykowi Warsowi), warszawski Jazz na Starówce oraz Legendy rocka w Dolinie Charlotty.

Czytaj także

Summertime: Jazz Na Starówce

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 15:29
Tomasz Tłuczkiewicz zaprasza na spotkanie z bohaterami XVI edycji Jazzu na Starówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowska impreza roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 11:59
Sprawdź program transmisji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stańko zagra Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 16:41
Tomasz Stańko, w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", wykona jazzowe aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń