Joanna d,Arc będzie we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 11:48
Opera Wrocławska zaprasza na prawykonanie sceniczne "Joanny d,Arc" Giuseppe Verdiego – dramatycznej historii o bohaterce i patronce Francji.

W ostatnich dniach stycznia (29 i 30) zapraszamy na artystyczne i historyczne wydarzenie. W 139 lat po polskiej prapremierze , po raz pierwszy we Wrocławiu  odbędzie się  sceniczne wykonanie opery "Joanna d,Arc" Giuseppe Verdiego.

Postać francuskiej bohaterki narodowej – patronki Francji urodzonej w 1412 roku w Domremy la Pucelle, straconej na stosie 30 maja 1431 – od wieków inspirowała kompozytorów, dramaturgów, filmowców. Między innymi, Honegger skomponował oratorium poświęcone historii jej życia, Rossini kantatę, Maurycy Moszkowski – poemat symfoniczny.  Joanna d,Arc była również inspiracją dla Liszta i Czajkowskiego.

Opera Giuseppe Verdiego, której bohaterką jest patronka Francji, to dzieło niezwykle atrakcyjne nie tylko muzycznie, ale i inscenizacyjnie i w XIX wieku odniosło sukces na wielu europejskich scenach.

Opera Wrocławska zaprezentuje polskie prawykonanie sceniczne "Joanny d,Arc" 29 i 30 stycznia. Kierownictwo muzyczne sprawuje Ewa Michnik, reżyseruje Natasha Ursuliak, która współrealizowała spektakle w operach w Monachium, Wiedniu i Londynie. Autorką scenografii jest Claudia Weinhart, kostiumy projektuje Małgorzata Słoniowska. Chór pracuje pod kierunkiem Anny Grabowskiej-Borys.

W czołowych partiach wystąpią soliści: Karol VII- Ewan Bowers, Nikołaj Dorozhkin, Iwan Kit, Giacomo: Mariusz Godlewski, Bogusław Szynalski, Joanna: Evgeniya Kuzniecova, Anna Lichorowicz, Delil: Łukasz Gaj, Aleksander Zuchowicz, Talbot: Damian Konieczek, Marek Paśko.