X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwójka na urodzinach bezwzględnego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 09:08
Niedawno minęła 80. rocznica urodzin Thomasa Bernharda – wybitnego austriackiego dramaturga i pisarza. Dziś odbędą się w Warszawie specjalne wydarzenia związane z tą rocznicą.
Audio
  • Agnieszka Borkiewicz, Karolina Wigura i Adam Lipszyc nt. wydarzeń związanych z warszawskimi obchodami 80. rocznicy urodzin Thomasa Bernharda
  • Marek Kędzierski o twórczości Thomasa Bernharda
  • Twórczość Thomasa Bernharda

Bernhard posiadał ową wyjątkową umiejętność pozwalającą unicestwić wszystko, co pozorne, co fałszuje obraz świata, na ogół przykry lub wręcz ohydny, pracowicie lakierowany przez zwolenników tak zwanego bycia kulturalnym. Bernhard jawi się jako pisarz źle wychowany. (Piotr Gruszczyński)

Obchody rozpoczną się otwarciem w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wystawy "Thomas Bernhard – fotografie ze spuścizny". Następnie w Austriackim Forum Kultury zostaną po niemiecku zaprezentowane referaty studentów i doktorantów germanistyki z Poznania, Krakowa i Warszawy. Dzień zamknie wieczór literacki i dyskusja "Nienawiść i literatura" z udziałem tłumaczy i znawców twórczości Bernharda.

O tych wydarzeniach opowiadali w "Wybieram Dwójkę" goście Katarzyny Nowak: Agnieszka Borkiewicz z Austrackiego Forum Kultury, Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej" (w najnowszym numerze tego pisma o Bernhardzie piszą m.in. Lupa i Wakar) oraz publicysta Adam Lipszyc. – Interesuje mnie, jak się robi literaturę z nienawiści, jak to się dzieje, że to działa – mówił Lipszyc, jeden z prowadzących dzisiejszą dyskusję. Z ciekawostek warto odnotować, że podczas warszawskich uroczystości zostanie odczytana mowa urodzinowa, w której – jak powiedziała Agnieszka Borkiewicz – dostanie się wszystkim...

/

 

– Wyobrażam sobie, że dla Bernharda byłoby to interesujące doświadczenie – powiedział o wydarzeniach związanych z urodzinami pisarza Marek Kędzierski. – Na pewno byłby zdegustowany tym, że ktokolwiek obchodzi jego urodziny, ale z drugiej strony pragnąłby tego – stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek tłumacz takich książek Bernharda jak "Przegrani" czy też "Moje nagrody". Marek Kędzierski, opowiadając o twórczości autora "Kalkwerku", mówił m.in. o bernhardowskiej "intensywności pisania", o temperamencie polemicznym, o odbiorze książek Bernharda w jego rodzimej Austrii.

 

/
 

– Z tak okropnego życia zrobić tak wspaniałą literaturę to wielka sztuka – mówiła w dwójkowej dyskusji o twórczości Thomasa Bernharda Elżbieta Baniewicz, krytyk teatralny. Rozmówczyni Tomasza Mościckiego przypomniała o podstawowych doświadczeniach, jakie były, od dzieciństwa, udziałem autora "Wymazywania": poczucie zranienia, dojmującego wyobcowania. Ze sprzeciwu wobec tego raniącego go świata czy też: wobec zadającego cierpienie społeczeństwa zrodziła się ta niepokojąca, bezwzględna, obsesyjna literatura.

W "Sezonie na Dwójkę" rozmawiano również o scenicznych realizacjach dramatów i powieści Bernharda: obok klasycznych inscenizacji Erwina Axera i Krystiana Lupy przywołano rzecz najnowszą: "Komedianta" w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, z Kazimierzem Kaczorem w roli głównej. Wśród poruszanych w audycji bernhardowskich tematów znalazły się m.in. te o trudnościach w tłumaczeniu, o stosunku Austriaków do swojego kontrowersyjnego bohatera, o swoistości stosowanego przez pisarza języka. – Największym osiągnięciem Bernharda było dostrzeżenie możliwości stworzenia przejmującego dramatu z absolutnie codziennych i zwyczajnych sytuacji i z właściwie równie zwyczajnego i codziennego języka - mówił Jacek Stanisław Buras, autor polskich tłumaczeń dzieł austriackiego twórcy.

Warszawskie obchody 80. rocznicy urodzin Thomasa Bernharda objął swym patronatem Program 2 Polskiego Radia.

Aby wysłuchać rozmów, wystarczy kliknąć w odpowiednie dźwięki w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(pj/jp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Thomas Bernhard o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 17:28
Dwójka poleca autobiografię wybitnego austriackiego pisarza i dramaturga Thomasa Berharda.
rozwiń zwiń