Fioł literacki według prof. Michała Pawła Markowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 20:40
W pierwszej audycji z nowego cyklu Dwójki rozmawialiśmy z wybitnym literaturoznawcą, eseistą i tłumaczem o jego literackich pasjach i fascynacjach.
Audio
  • Fioł literacki według prof. Michała Pawła Markowskiego

– O Matko Boska!
– A jeden mój student, którego poprosiłam o zreperowanie okna w sypialni, zbladł, zachwiał się i omal nie zemdlał, gdy zobaczył, jak ta moja sypialnia wygląda. My jesteśmy teraz w tak zwanym gabinecie. Jest jeszcze pokój romantyczny, ale książki są również w kuchni i w łazience, nie mówiąc o przedpokoju. Ludzie mi mówią, że mam jakąś niesamowitą umiejętność upychania książek i papierów, a one są jak żywe rośliny, które się pną. Pracuję przy tym zapchanym małym stoliku, bo biurko już  dawno zarosło. Przepraszam, czy pani aby nie kopie moich książek?
– Nie, to moja teczka.
– Napycham pod ten stolik książki, a potem mam pretensję do ludzi, że je kopią. A jak mają nie kopać, skoro pcham im je pod nogi?

(fragm. wywiadu Barbary Łopieńskiej z prof. Marią Janion)  

Gdzie czytają: w łóżku, w kawiarni, w bibliotece, w parku? Jak czytają: równolegle kilka rzeczy, zarywając noce, a może metodycznie? Czy wracają do klasyków, czy są na bieżąco ze wszystkim, no i: kto znajduje się na liście ich książek najważniejszych (ulubionych, fascynujących, do polecenia, nie do pożyczenia…). I co w ogóle znaczy dla nich literatura? Co trzy tygodnie w audycji "Mój fioł literacki" będziemy mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać zwierzeń twórców literackich, badaczy, bibliofilów i bibliomaniaków na temat, właśnie, życia z książką.

Gościem pierwszej audycji był prof. Michał Paweł Markowski – znany krytyk i literaturoznawca, tłumacz i eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie szef Katedry Języka Polskiego i Literatury na University of Illinois w Chicago, od kilku lat pełniący również funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu im. Josepha Conrada, a także: tegoroczny laureat Nagrody im. Kazimierza Wyki.

– Można powiedzieć, że praktykuję fioła literackiego i próbuję wytłumaczyć się, również sam przed sobą, z tej pięknej choroby – mówił prof. Markowski, który opowiadał o swoim życiu z książkami: o czterech bibliotekach rozsianych po świecie, o "książkach przyłóżkowych", o swoich ulubionych twórcach. A są wśród nich Bruno Schulz, Bolesław Leśmian, Witold Gombrowicz, Aleksander Wat czy też Stanisław Jerzy Lec.  

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Markowskim (przy okazji opowieści o autorze Trans-Atlantyku przedstawiliśmy smakowitą gawędę Zofii Chądzyńskiej o Gombrowiczu w Buenos-Aires!).

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Czytaj także

Czułość przedmiotów martwych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 18:06
Swoich bohaterów Mikołaj Łoziński traktuje z wyrozumiałością i empatią, ale nie boi się też opowiadać o sprawach bolesnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesna poezja kontra utarte kanony

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 08:56
W Dwójkowych "Słowach po zmroku" mówiliśmy o nowo wydanej antologii poetyckiej "Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna".
rozwiń zwiń