Najdziwniejsza wyspa świata (pełna smoków)

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 08:11
Podróżny spotka tu "ekstremalne doznania estetyczne": niesamowite krajobrazy, niespotykane nigdzie indziej kształty drzew. Według mitów przebywały tu legendarne istoty.
Audio

Sokotra to wyspa jedyna w swoim rodzaju. Należała do starożytnego królestwa Saby, pierwotni mieszkańcy Sokotry mieli również kontakty ze światem antycznym i wczesnochrześcijańskim. Około 1500 roku p.n.e. ekspedycję handlową na tę wyspę  – zwaną Krainą Boga – posłała słynna królowa egipska Hatszepsut, głównie po mirrę i kadzidła. Królowa Kleopatra natomiast używała do celów kosmetycznych żywicę z drzew występujących tylko tu: drzew smoczej krwi. Jest to, jak mówią, zastygła krew dawno wymarłych, mitycznych gadów…

W czasach legendarnych Sokotra była ojczyzną Feniksa – cudownego ptaka odradzającego się z popiołów. Miał tu mieszkać także olbrzymi orzeł Ruchch, znoszący jaja wielkości domu i zdolny unieść w swych szponach dorosłego słonia. Legendarny żeglarz Sindbad ponoć spotkał tego wielkiego orła podczas swojej podróży na Sokotrę. Jak głosi starożytny epos, sumeryjski heros Gilgamesz najprawdopodobniej zawitał na tę wyspę podczas swej ziemskiej wędrówki w poszukiwaniu nieśmiertelności.  

– Na Sokotrze ekstremalne były przede wszystkim doznania estetyczne – mówił w dwójkowej audycji  podróżnik i fotograf Jacek Herman-Iżycki. – Niesamowite krajobrazy, wspaniałe kształty drzew, bajkowe  widoki laguny – oglądam zrobione przeze mnie zdjęcia i nie wierzę, że tam byłem – opowiadał.

Fotografia
Fotografia z albumu Roberta Dula i Jacka Hermana-Iżyckiego "Sokotra – wyspa smoczej krwi", wydawnictwo Gondwana.

 

Sokotra leży na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim. Politycznie należy, wraz z sąsiednimi wysepkami, do Jemenu, geograficznie jest częścią Afryki, kulturowo zaś jest bardziej arabska niż afrykańska. Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikalna roślinność. Jedna z osobliwości – drzewa smoczej krwi – jest jednak zagrożona. Kres drzewom, które potrafią rosnąć nawet tysiąc lat, mogą przynieść… kozy, które wyjadają wszystkie młode sadzonki!  
 
W 2008 roku Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają tę największą arabską wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr. Robertem Dulem i Jackiem Hermanem-Iżyckim, autorami niezwykłego albumu "Sokotra – wyspa smoczej krwi". Rozmówcy Bartosza Panka mówili m.in. o tradycjach mieszkańców wyspy (pocieranie nosem jako gest przyjaźni…), o warunkach, jakie tu panują, o roślinach, które rosną tylko na tym małym, niezwykłym skrawku Ziemi.  

Audycji z cyklu "Cynamon i kardamon - smak podróży" można słuchać w niedzielne wakacyjne popołudnia w Dwójce - o godz. 14.

 

(jp)

Czytaj także

Arkady Fiedler pokazał Madagaskar (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 10:00
W Toruniu otwarto wystawę przedwojennych fotografii znanego podróżnika i pisarza. Zdjęcia przenoszą nas na egzotyczną wyspę pełną dzikiej przyrody, nieznanych rytuałów i… pięknych kobiet.
rozwiń zwiń