REKLAMA

Portugalia Jerzego Radziwiłowicza

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 08:00
- Kiedy pierwszy raz znalazłem się w Lizbonie, od razu poczułem, że to moje miasto - o peregrynacjach z książkami Pessoi , Saramago i Tabucchiego pod pachą opowiadał w Dwójce znakomity aktor Jerzy Radziwiłowicz.
Audio
Lizbona
LizbonaFoto: East News/Glowimages

Do Portugalii Jerzy Radziwiłowicz trafił na początku lat 90. za sprawą roli w portugalskim filmie. Zafascynowany architekturą i klimatem Sintry, niewielkiego miasteczka pod Lizboną, zaraził się miłością do kraju wielkich podróżników. - W Portugalii fascynuje mnie to dziwne pomieszanie różnych rzeczy – opowiadał w rozmowie z Ewą Stocką-Kalinowską. - Po jej rozłożonej na wielu wzgórzach stolicy mógłbym podróżować godzinami... - dodał.

Jednym z polecanych przez Jerzego Radziwiłowicza sposobów zwiedzania Lizbony była wyprawa do miejsc opisanych w książce "Requiem” włoskiego pisarza Antonia Tabucchiego. - Cała ta książka polega na tym, że bohater przez 12 godzin chodzi po Lizbonie, ponieważ się pomylił. Z kimś się umówił na nabrzeżu, ale nie jest pewny czy o 12.00 w południe, czy o północy. Razem z żoną krok w krok odbyliśmy tę jego wędrówkę po Lizbonie. Zdarzały się rzeczy magiczne - podkreślił.

Ciekawych wrażeń Jerzemu Radziwiłowiczowi dostarczyła wycieczka na cmentarz, na którym, według książki, miał znajdować się grób Władysława Słowackiego, przyjaciela głównego bohatera powieści.- W książce podany jest nawet numer grobu, więc nie mieliśmy problemu z jego odnalezieniem. Okazało się, że żaden Słowacki tam nie leży. Za to parę kroków od tego miejsca jest grób... Fernando Pessoi. - powiedział aktor.

Więcej o miejscach, które Jerzy Radziwiłowicz odkrył za sprawą książki Tabucchiego, ale też o fascynacji Proustem i zamiłowaniu do fado, w nagraniu audycji

Jerzy
Jerzy Radziwiłowicz, fot. Grzegorz Śledź

bch

Zobacz więcej na temat: Jerzy Radziwiłowicz
Czytaj także

Radziwiłowicz: psychoterapeuta? Czemu nie, przyjemna funkcja

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 15:00
Niezapomniany Mateusz Birkut z "Człowieka z marmuru", aktor Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego i Konrada Swinarskiego, a ostatnio psychoterapeuta Andrzej w serialu "Bez tajemnic". Bohaterem "Spotkania z mistrzem" był Jerzy Radziwiłowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Bugajski: będzie groźnie, gdy zapomnimy o moralności

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 09:45
– Mam wrażenie, że dziś ludzie śmieją się ze stawiania rzeczy na ostrzu moralnym. Tymczasem mnie zawsze interesowała kwestia sumienia, walka dobra ze złem – mówił w Dwójce Ryszard Bugajski, reżyser takich głośnych filmów jak "Przesłuchanie" czy "Układ zamknięty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Petrycki: Kieślowski nie kręciłby dziś filmów...

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 23:00
"Etatowy" operator kina moralnego niepokoju bierze udział, jako współreżyser dokumentu "Powrót Agnieszki H.", w konkursie Warsaw Screenings Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W Dwójce opowiadał m. in. o współpracy z Agnieszką Holland i Krzysztofem Kieślowskim.
rozwiń zwiń