Po paryskich zamachach: Je suis Charlie Hebdo?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 09:55
Co oznaczają te słowa? Czy warto umierać za karykatury? Czy francuscy rysownicy polegli na wojnie o wolność słowa?
Okładka numeru tygodnika Charlie Hebdo wydanego po zamachu islamskich terrorystów na redakcję tego pisma. Obrazek przedstawia Mahometa solidaryzującego się z ofiarami zamachu.
Okładka numeru tygodnika "Charlie Hebdo" wydanego po zamachu islamskich terrorystów na redakcję tego pisma. Obrazek przedstawia Mahometa solidaryzującego się z ofiarami zamachu.Foto: PAP/DPA/ Patrick Seeger

Potępienie ataku na redakcję "Charlie Hebdo" jest naturalnym ludzkim odruchem. Jednak czynienie z karykaturzystów, którzy padli jego ofiarą, męczenników za wolność słowa w Europie, wykrzywia obraz tego, co się stało. Niektóre gazety nie zdecydowały się przedrukować karykatur francuskiego pisma, w innych pojawiły się one zamazane.
Co oznaczają słowa "Je suis Charlie Hebdo" i czy warto umierać za karykatury - o tym porozmawiamy z profesorem Aleksandrem Smolarem i Bronisławem Wildsteinem.

***
Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w środę (21.01) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzi Barbara Schabowska.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: islam prasa
Czytaj także

Czarne strony światowych gazet: zamach na wolność i demokrację

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:43
"Barbarzyństwo", "Wojna z wolnością", "Obrzydliwy szantaż" - czytamy na czołówkach gazet we Francji i w innych krajach Europy w czwartek, dzień po ataku terrorystycznym na satyryczny tygodnik "Charlie Hebdo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA: główne media nie pokazały karykatur Mahometa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 13:18
Większość wiodących mediów USA powstrzymała się w czwartek przed opublikowaniem karykatur Mahometa, zamieszczonych wcześniej we francuskim tygodniku satyrycznym "Charlie Hebdo", którego redakcję zaatakowali w środę terroryści, zabijając 12 osób.
rozwiń zwiń