Wacław Berent - ziarno, które trzeba odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 11:45
Bohaterem audycji "Strefa literatury" będzie prozaik, którego twórczość wywoływała żarliwe dyskusje, a i dziś wydaje się być wyjątkowo aktualna.
Wacław Berent
Wacław BerentFoto: Polona/domena publiczna

Pozostawił po sobie niewiele utworów, ale jak celnie ujął to profesor Włodzimierz Bolecki "każdy był wydarzeniem literackiem, każdy wywoływał burzliwe dyskusje, powodował zaciekłe ataki lub namiętną obronę. Kazdy też reformował dotychczasowy model polskiej powieści; był wyzwaniem rzuconym artystycznym i intelektualnym polemikom schyłku pozytywizmu, modernizmu i Drugiej Rzeczypospolitej [...] i chociaż wielu czytelników szokowały stylistyczne eksperymenty w jego narracjach, zgadzano się, że każda jego powieść jest literackim fenomenem, że rozbija standardy powieściowej poetyki i semantyki, że zawiera najważniejsze wątki estetyczne i tematyczne przełomu XIX i XX wieku". 

Wacław Berent był także świetnym diagnostą społeczeństwa polskiego swoich czasów. Czy jednak jego diagnozy stawiane w "Oziminie"i broszurze wydanej w 1906 roku po rewolucji roku 1905 nie nabierają ponownie waloru aktualności? Czy nie należy się z nimi zmierzyć?

O jego nowoczesnej prozie, jak i o tym, co stanowi główny jej nerw - rozmawiać będą: profesor Włodzimierz Bolecki, profesor Dorota Kielak i dr Iwona Rusek.

***

Na audycję "Strefa literatury" w niedzielę (7.10) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Anna Lisiecka.

bch


Zobacz więcej na temat: literatura Wacław Berent
Czytaj także

Wakacje 1939 roku. Pisarze w cieniu zbliżającej się wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 08:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wyglądały - nie tylko z perspektywy literatów - ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Majewska: Grabiński fantastyką zapełnił religijną próżnię

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:51
- Jego teksty stanowią świadectwo poszukiwań alternatywnej religijności - o twórczości przedstawiciela nurtu grozy w polskiej literaturze dwudziestolecia opowiadała w Dwójce autorka o książki o Stefanie Grabińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kamil Weintraub - poeta w ukryciu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 08:27
Bliski przyjaciel i pierwszy wydawca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, szwagier Oli Watowej, tłumacz Rilkego i Pasternaka. Kim był - dziś prawie zapomniany - Jerzy Kamil Weintraub?
rozwiń zwiń