Podczas naszych wędrówek po Lesznie odwiedziliśmy Lapidarium położone przy Kościele św. Krzyża, zawędrowaliśmy na rynek, by m. in. podziwiać barokowy ratusz i zabytkowe kamienice, a także do Muzeum Okręgowego, aby posłuchać opowieści o Janie Amosie Komeńskim i braciach czeskich, którzy się w tym mieście osiedlali.
Odwiedziliśmy także Bibliotekę Miejską imienia Stanisława Grochowiaka, a w niej Gabinet Maciejewskich oraz pierwszą w Polsce Bibliotekę Jazzu. Nie zabrakło opowieści o autorze "Ballady rycerskiej", który w Lesznie przyszedł na świat.
A na zakończenie wybraliśmy się do położonej kilka kilometrów od Leszna Rydzyny, gdzie znajduje się okazały zamek związany z dziejami rodów Leszczyńskich i Sułkowskich.
Naszymi przewodnikami byli: Małgorzata Gniazdowska - historyk sztuki, kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie, Ewa Bartkowiak-Nabzdyjak - kierownik działu informacyjno-bibliograficznego Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka, Anna Romaniuk – historyk literatury, edytor, autorka książki "Dusza czyśćcowa. Wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku", Maciej Urban – miejski konserwator zabytków w Lesznie, Andrzej Kuźmiński - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka oraz Zbigniew Szukalski – dyrektor Zamku Królewskiego w Rydzynie.
84:52 PR2 2024_08_03-15-00-38.mp3 Krajoznawcza wizyta w Lesznie - najciekawszym mieście Wielkopolski (Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią)
***
Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią
Prowadzili: Maria Czok i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Data emisji: 3.08.2024
Godz. emisji: 15.00
dz