Polskie Radio
Section05
Maria Czok

Katarzyna Groniec: szukam bardzo osobnych ścieżek

- Niekoniecznie podążam tą jedną ścieżką, która zdefiniowała mnie 30 lat temu. Jest wiele osób, które pamięta mnie właśnie sprzed lat i zapomina, że sporo wydarzyło się po drodze. Poszukiwanie wiąże się z kluczeniem po różnych ścieżkach, niekoniecznie równoległych, czasem prostopadłych do tego głównego nurtu, do którego mnie przypisano. Czyli piosenki aktorskiej - mówiła w Dwójce wokalistka Katarzyna Groniec.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Groniec płyta Maria Czok metro Śląsk piosenka Dwójka KULTURA MUZYKA literatura Sopot Przegląd Piosenki Aktorskiej

Martín García García: każdy koncert jest dla mnie jak ten ostatni

- Chcę coś światu za pomocą muzyki przekazać, ale nie będę mógł tego robić, gdy skupię się na tym, czy gram w wystarczająco wielkiej sali i czy aby nie jest zbyt mała. Czy gram dla 20 ludzi, czy dla 4 tysięcy, to w ogóle jest nieważne. Jestem teraz w Białymstoku. Mam tu coś do zrobienia, mam Koncert Chopina do zagrania i to jest kwintesencja muzyki. Po to ludzie przychodzą tego słuchać, by odmienić swoje codzienne życie, bo muzyka zmienia życie. To nie są moje słowa, ale tak jest - mówił Martín García García w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok konkurs chopinowski 2020 Bruce (Xiaoyu) Liu fortepian

Polskie dwory inne niż wszystkie

- W Rzeczypospolitej budowano inaczej niż w Europie (zachodniej - przyp. red.), gdzie stawiano na pałace raczej wysokie a wąskie, bo one musiały zajmować niezbyt rozległe obszary, często były budowane w miastach. Natomiast nasze podmiejskie czy wiejskie rezydencje były szerokie, rozległe, z rozmachem - mówiła w Dwójce prof. Aleksandra Jakóbczyk-Gola.
Zobacz więcej na temat:  architektura Łazienki Królewskie Dwójka Paweł Siwek Maria Czok Rzeczpospolita historia Polski KULTURA

"W Polsce na przełomie XVI i XVII wieku działały jedne z najlepszych drukarni w Europie"

- Tradycja pewnej komercji plakatowej jest w Polsce od dawna. Jan Wdowiszewski w końcu XIX wieku założył w Krakowie jedną z największych kolekcji plakatu światowego. Uważał, że w latach 80. i 90. XIX wieku w tej dziedzinie już wszystko wymyślono - mówiła na antenie Dwójki Dorota Folga-Januszewska, autorka albumu "Oto sztuka polskiego plakatu".
Zobacz więcej na temat:  plakat Dwójka Maria Czok

"Wiktoria 1920". Bitwa Warszawska oglądana przez gogle VR

- Widz, który obraca się w goglach VR, może patrzeć w każdym kierunku, akcja dzieje się jednocześnie. Do tego dochodzi stereoskopia, czyli popularnie mówiąc 3D oraz dźwięk ambisoniczny, czyli rodzaj dźwięku dookólnego, dzięki któremu ja jako reżyser mogę sterować uwagą widza - mówił w Dwójce Tomasz Dobosz o filmie "Wiktoria 1920".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Maria Czok niepodległość kino FILM Dwójka