Polskie Radio
Section05
Maria Czok

Bohdan Tomaszewski - dżentelmen, radiowiec, legenda

- Gdy pierwszy raz zobaczyłem Bohdana Tomaszewskiego, zrozumiałem, że mam do czynienia z dżentelmenem. Sposób ubierania się, sposób mówienia, gesty, pewnego rodzaju dystans... To nie był zły dystans, tylko dystans tego typu, że dopóki się nie znamy, to kłaniamy się, uśmiechamy do siebie, jest miło, ale nic poza tym. Gdy lody zostały już przełamane, zaczynała się rozmowa - mówił w Dwójce o legendarnym dziennikarzu sportowym i jednym ze swoich mistrzów Andrzej Janisz.
Zobacz więcej na temat:  Bohdan Tomaszewski Polskie Radio dziennikarstwo Andrzej Janisz Krzysztof Logan Tomaszewski Stefan Szczepłek Jerzy Sztwiertnia Maria Czok Jakub Jamrozek Dwójka

Michał Krzykawski o AI: utrata kontroli nad techniką grozi rozpadem społecznym

- Na tę chwilę nie mam absolutnie żadnej kontroli społecznej nad tym, jak te zastosowania są wdrażane, a utrata możliwości krytycznego osądu techniki jest zwiastunem rozpadu społecznego. Rozwój AI będzie zapierał dech w piersiach - mówił w Dwójce dr hab. Michał Krzykawski z Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja Maria Czok technologie AI Dwójka zagrożenia bezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci chat GPT

"Piękny początek". Bohaterowie z filmów "Armageddon", "Titanic" i "Interstellar" na deskach teatru

W piątek 8 marca premiera spektaklu "Piękny początek" w Teatrze Studio w Warszawie. - Myślę, że to, czego się najbardziej boimy, i to, co wskazujemy jako naszą porażkę, może otworzyć przed nami coś nowego. W tym spektaklu skupiamy się głównie na twórczym potencjale katastrofy - mówił w Dwójce reżyser Rob Wasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  premiera Maria Czok spektakl TEATR KULTURA Dwójka Teatr Studio

Katarzyna Groniec: szukam bardzo osobnych ścieżek

- Niekoniecznie podążam tą jedną ścieżką, która zdefiniowała mnie 30 lat temu. Jest wiele osób, które pamięta mnie właśnie sprzed lat i zapomina, że sporo wydarzyło się po drodze. Poszukiwanie wiąże się z kluczeniem po różnych ścieżkach, niekoniecznie równoległych, czasem prostopadłych do tego głównego nurtu, do którego mnie przypisano. Czyli piosenki aktorskiej - mówiła w Dwójce wokalistka Katarzyna Groniec.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Groniec płyta Maria Czok metro Śląsk piosenka Dwójka KULTURA MUZYKA literatura Sopot Przegląd Piosenki Aktorskiej

Martín García García: każdy koncert jest dla mnie jak ten ostatni

- Chcę coś światu za pomocą muzyki przekazać, ale nie będę mógł tego robić, gdy skupię się na tym, czy gram w wystarczająco wielkiej sali i czy aby nie jest zbyt mała. Czy gram dla 20 ludzi, czy dla 4 tysięcy, to w ogóle jest nieważne. Jestem teraz w Białymstoku. Mam tu coś do zrobienia, mam Koncert Chopina do zagrania i to jest kwintesencja muzyki. Po to ludzie przychodzą tego słuchać, by odmienić swoje codzienne życie, bo muzyka zmienia życie. To nie są moje słowa, ale tak jest - mówił Martín García García w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok konkurs chopinowski 2020 Bruce (Xiaoyu) Liu fortepian

Polskie dwory inne niż wszystkie

- W Rzeczypospolitej budowano inaczej niż w Europie (zachodniej - przyp. red.), gdzie stawiano na pałace raczej wysokie a wąskie, bo one musiały zajmować niezbyt rozległe obszary, często były budowane w miastach. Natomiast nasze podmiejskie czy wiejskie rezydencje były szerokie, rozległe, z rozmachem - mówiła w Dwójce prof. Aleksandra Jakóbczyk-Gola.
Zobacz więcej na temat:  architektura Łazienki Królewskie Dwójka Paweł Siwek Maria Czok Rzeczpospolita historia Polski KULTURA

"W Polsce na przełomie XVI i XVII wieku działały jedne z najlepszych drukarni w Europie"

- Tradycja pewnej komercji plakatowej jest w Polsce od dawna. Jan Wdowiszewski w końcu XIX wieku założył w Krakowie jedną z największych kolekcji plakatu światowego. Uważał, że w latach 80. i 90. XIX wieku w tej dziedzinie już wszystko wymyślono - mówiła na antenie Dwójki Dorota Folga-Januszewska, autorka albumu "Oto sztuka polskiego plakatu".
Zobacz więcej na temat:  plakat Dwójka Maria Czok

"Wiktoria 1920". Bitwa Warszawska oglądana przez gogle VR

- Widz, który obraca się w goglach VR, może patrzeć w każdym kierunku, akcja dzieje się jednocześnie. Do tego dochodzi stereoskopia, czyli popularnie mówiąc 3D oraz dźwięk ambisoniczny, czyli rodzaj dźwięku dookólnego, dzięki któremu ja jako reżyser mogę sterować uwagą widza - mówił w Dwójce Tomasz Dobosz o filmie "Wiktoria 1920".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Maria Czok niepodległość kino FILM Dwójka