Jak korzystać z technologii cyfrowej w badaniu przeszłości?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 13:45
Jakie możliwości oferuje tu sztuczna inteligencja, programy komputerowe i promieniowanie kosmiczne? Jak najnowsze osiągnięcia technologiczne rewolucjonizują digitalizację i ochronę dziedzictwa? - To tylko kilka kwestii, które zostaną poruszone podczas międzynarodowej konferencji "ETHER - Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo".
Międzynarodowa konferencja ETHER - Eternal Heritage  Wieczne Dziedzictwo - wwydarzeniu wezmę udział eksperci z Polski i zza granicy, którzy zajmują się badaniem dziedzictwa przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych.
Międzynarodowa konferencja "ETHER - Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo" - w wydarzeniu wezmę udział eksperci z Polski i zza granicy, którzy zajmują się badaniem dziedzictwa przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Foto: mat.pras.

W wydarzeniu wezmą udział eksperci z Polski i zza granicy, którzy zajmują się badaniem dziedzictwa przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych

Rola sztucznej inteligencji (AI)

"Kluczowym tematem będzie rola sztucznej inteligencji (AI) w ochronie dziedzictwa kulturowego, w tym w konserwacji zabytków, dokumentacji i badaniach oraz jej wpływ na to, jak poznajemy i rozumiemy naszą przeszłość. Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie jak zarządzać sztuczną inteligencją i definiować dla wspierania badań oraz pogłębienia procesów poznawczych, nie tracąc na ich jakości i naukowej wartości" - przekonują organizatorzy. Panel odbędzie się 5 i 6 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 

O konferencji w Programie 2 Polskiego Radia porozmawialiśmy z Karolem Czajkowskim, zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Gościem Dwójki był także Steve Lyon, brytyjski producent muzyczny, inżynier dźwięku, znany między innymi ze współpracy z zespołem Depeche Mode. Podczas kończącego się w Łodzi festiwalu "SoundEdit" został nagrodzony statuetką ""Człowieka ze złotym uchem", przyznawaną za wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej.

Poza tym w audycji:

  • Festiwal Rymkiewiczowski;
  • cykl koncertów "W samo południe" i spotkań wokół literatury non-fiction "Po drugiej stronie..." w Gdańsku;
  • Stulecie Herberta;
  • 28. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

***

Do wysłuchania audycji "Wybieram Dwójkę" we wtorek (29.10) w godz. 16.00-18.00 zaprosił Jakub Kukla.

zch

Czytaj także

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dom sztuki i miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 18:04
Kontrakt na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisano w lutym 2019 roku. Choć sama koncepcja znana była już przed kilkunasty laty, to na jej realizację musieliśmy trochę poczekać. Teraz jednak warszawiacy i turyści mogą cieszyć obiektem z wieloma pomieszczeniami oraz przestrzenią wystawową o powierzchni ponad 4500 metrów kwadratowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koryfeusz Muzyki Polskiej. Antoni Wrona nominowany do nagrody "Odkrycia roku"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 21:35
Antoni Wrona to student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mimo młodego wieku może pochwalić się już dużymi sukcesami na wielu konkursach wiolonczelowych. Wszystko to doprowadziło Antoniego Wronę do nominacji w kategorii "Odkrycie roku" w konkursie Koryfeusz Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Markowicz, Szymon Krzeszowiec i nagrania nowej muzyki węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 17:14
Nową muzykę węgierską można porównać do rozległego i silnie wyodrębnionego pasma górskiego, którego trzy główne szczyty znaczone są nazwiskami Béli Bartóka, Györgya Ligetiego oraz Györgya Kurtága – napisał o płycie "Projekt Hungarica 2" Marcin Trzęsiok.
rozwiń zwiń