Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2025 16:03
"Jakiego teatru potrzebują twórcy? Jakiego teatru oczekuje publiczność? Jaki powinien być model polskiego teatru? Czy teatru jednorodnego, zdefiniowanego światopoglądowo i zaangażowanego politycznie? Czy może jednak potrzebujemy teatru różnorodnego?" - to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi będą szukać organizatorzy i uczestnicy XXXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
W Łodzi XXI Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
W Łodzi XXI Festiwal Sztuk Przyjemnych i NieprzyjemnychFoto: materiały promocyjne

Wydarzenie rozpocznie się 15 marca spektaklem "Iwona, księżniczka Burgunda" w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże. W programie znalazły się - między innymi - takie przedstawienia jak "Wczoraj byłaś zła na zielono" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Dramatycznego w Warszawie, "Latający Potwór Spaghetti" z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie czy "Persona. Ciało Bożeny" Huberta Sulimy w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Zagłębia. 

Podczas wydarzenia odbędą się też specjalne Pokazy Mistrzowskie, w tym "Hamlet" w reżyserii Jana Englerta w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. 

Bohaterką tegorocznej edycji festiwalu jest Maja Kleczewska. Widzowie będą mogli zobaczyć jej "Ocalone" i premierową adaptację "Ziemi obiecanej". 

W festiwalowym programie nie zabraknie też spotkań z twórcami i paneli dyskusyjnych. 

O festiwalu, którego hasłem jest w tym roku "Wspólnota", porozmawialiśmy z Ewą Pilawską, dyrektor artystyczną i twórczynią festiwalu oraz szefową Teatru Powszechnego w Łodzi.

Gościem "Wybieram Dwójkę" był też reżyser teatralny, operowy i filmowy - Michał Zadara. Porozmawialiśmy - między innymi - o spektaklu "Sen nocy letniej", który ostatnio wyreżyserował w Teatrze Komedia w Warszawie oraz o jego wcześniejszych realizacjach klasycznych komedii. 

Poza tym w audycji:

  • premiera spektaklu "Noc szpilek" w reżyserii Piotra Pancześniaka w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi,
  • Polskie Nagrody Filmowe "Orły" - ogłoszenie laureata w kategorii "Osiągnięcia Życia",
  • recenzja spektaklu "Ferdydurke" w reżyserii Mariusza Malca w Och-Teatrze w Warszawie,
  • Cykl "Wolne słowo - wolna Europa".

***

Na "Wybieram Dwójkę" w środę (5.03) w godz. 16.00-18.00 zaprosiła Monika Zając.

dz

Czytaj także

2025 rokiem Łodzianek-Inicjatorek. Jubileusz działalności Muzeum Miasta Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 17:10
W 50. rocznicę swojej działalności Muzeum Miasta Łodzi chce przypomnieć dokonania nie tylko tych łodzianek, które znalazły swoje miejsce w historii, ale też tych czekających na swoje odkrycie.
rozwiń zwiń