"Portret Fryderyka Chopina" odtworzony po ponad 160 latach

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2025 14:52
Jeden z najbardziej znanych wizerunków Fryderyka Chopina. Został namalowany w Paryżu, w I połowie XIX wieku przez holenderskiego artystę Ary'ego Scheffera. Po śmierci kompozytora trafił do Pałacu Zamojskich w Warszawie, do mieszkania jego siostry, która przechowywała pamiątki po bracie.
Sylwia Regulska w swojej pracowni.
Sylwia Regulska w swojej pracowni.Foto: Polskie Radio/ Elżbieta Szymkowska

Niemal wszystkie pozostałości, w tym "Portret Fryderyka Chopina", bezpowrotnie utracono podczas powstania styczniowego. Ponad 160 lat później kopia obrazu powstaje zaledwie kilkaset metrów dalej, za sprawą Sylwii Regulskiej, studentki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Artystkę w wyjątkowej pracowni odwiedziła Elżbieta Szymkowska. 

*** 

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" we wtorek (16 grudnia) o godz. 11.00 zaprasiła Elżbieta Szymkowska.

Czytaj także

Pawilon Polski 1925 VR. Powrót do źródeł polskiej nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2025 16:43
Minęło sto lat od paryskiej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa, która stała się triumfem polskiej sztuki międzywojennej. Teraz Narodowy Instytut Dziedzictwa przywraca jej blask w cyfrowej przestrzeni. Projekt "Pawilon Polski 1925 VR" pozwala zanurzyć się w atmosferę epoki, w której rodziła się nowoczesna Polska.
rozwiń zwiń