Joanna Szczepkowska: dziadek powtarzał, że będę pisać

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 16:00
– Uważał, że mam temperament pisarza. Gdy byłam dzieckiem, wolałam być aktorką, lecz dziadek wciąż mówił: "będziesz pisać " – opowiadała w Dwójce Joanna Szczepkowska o Janie Parandowskim, jednym z bohaterów jej książki "Kto ty jesteś. Początek sagi rodzinnej".
Audio
  • Joanna Szczepkowska opowiada o swojej rodzinie i o książce "Kto ty jesteś" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Joanna Szczepkowska
Joanna SzczepkowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Bohumil Hrabal twierdził, że dopiero pisząc dowiaduje się czegoś o sobie. Joanna Szczepkowska powiedziała w "Rozmowach po zmroku", że jej książka to swego rodzaju lustro. – Kiedy się pisze, robi się to często podświadomością, emocjonalnie – mówiła. – Gdy tekst jest już gotowy, można się w nim rzeczywiście przejrzeć. Z pewnością jednak z literacką fantazją jest nieco inaczej niż z biografią – zauważyła.

– Praca nad książką była pracą śledczego – opowiadała aktorka. – Mój pokój przez długi czas przypominał pokój detektywa. Tablice były pełne przypiętych do nich listów. Na podłodze leżały fotografie. Oglądałam je i porównywałam rysy twarzy, oczy i usta małych dzieci na zdjęciach z twarzami dorosłych – mówiła. W śledztwie pomógł autorce książki także komputer i Internet. Przyznała, że bardzo wciągnęło ją to zajęcie. – Budziłam się rano i cieszyłam się, że będę pracować. Teraz bardzo mi tego brakuje – dodała.

Dziadek Joanny Szczepkowskiej - Jan Parandowski - okazał się swoistym prorokiem tej książki. Choć broniła się przed tym, on powtarzał jej: "będziesz pisać". – Tak było jeszcze we wczesnym dzieciństwie – wspominała. – Miałam zwyczaj, że na urodziny i imieniny mojego dziadka wymyślałam fragment wiersza lub prozy. On zamykał się z tym w pokoju i czytał bardzo wnikliwie. Uważał, że mam temperament pisarza. Ja wolałabym być aktorką, ale dziadek, jak widać, miał rację – mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą z autorką książki przeprowadziła Dorota Gacek.

Aktorka
Aktorka Joanna Szczepkowska podczas wieczoru autorskiego poświęconego jej najnowszej książce "Kto ty jesteś. Początek sagi rodzinnej"; foto: PAP/Jakub Kamiński

mc/bch

Czytaj także

Łomnicki w eterze

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 09:00
W cyklu "Radiowe kreacje mistrzów" przypomnimy tym razem dokonania Tadeusza Łomnickiego - zdaniem wielu krytyków: największego polskiego aktora teatralnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy nie potrafią mówić "kocham". Wspomnienie o Leonie Schillerze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 15:30
– Według Leona Schillera polskie wyznanie miłosne jest tak straszne i ostateczne, że po nim można już tylko strzelić sobie w łeb – opowiadał w archiwalnym nagraniu Andrzej Łapicki. Wybitnego artystę wspominaliśmy w 60. rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń