X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłość ocalona. Losy Krystyny i Bernarda Świerczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:07
Kiedy się poznali, byli jeszcze dziećmi. Mieszkali w tym samym domu przy warszawskim bazarze Kercelego. Rozdzieliła ich wojna, ale tylko na pewien czas. On - Bernard Konrad Świerczyński, uhonorowany po latach medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - ocalił jej życie.
Audio
  • Krystyna Świerczyńska. Losy ocalonej z Zagłady (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: Midiwaves/shutterstock.com

W "Rozmowach po zmroku" wysłuchalismy reportażu o życiu kobiety uratowanej z Holokaustu przez późniejszego męża, nazywanego Kondkiem, który mieszkając przy słynnym warszawskim bazarze doskonale znał środowisko tamtejszych handlarzy, cwaniaków, ale też ludzi ciężkiej pracy. W czasie wojny już nie bazar, ale granica getta stała się najważniejszym terenem ich działania.

Krystynę Świerczyńską przechowywali początkowo znajomi Kondka, anarchizujący wolnomyśliciele, a potem hrabina z Wilna. Pod koniec wojny - przedwojenny radny Warszawy z ramienia endecji. W opowieści pani Krystyny wybija się żal i tęsknota za rodzicami, którzy zostali zamordowani w Treblince. Po 75 latach te emocje są nadal silne, mimo że jej mąż całe życie ją pocieszał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, która opowiada historię o niepogodzeniu się z losem, choć ten dla samej bohaterki reportażu był naprawdę szczęśliwy.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archiwum Eissa. Markus Blechner: to punkt szczytowy mego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 19:26
- Czuję wielką ulgę, że mogłem być częścią tych wydarzeń, że moje imię jest łączone z tą sprawą. W ten sposób wielu ludzi, dotąd bezimiennych, odzyska tożsamość. To tyle nazwisk, każde stanie się przedmiotem badań - mówił w Dwójce konsul honorowy RP w Zurychu, ktory odegrał kluczową rolę w negocjacjach ws. odzyskania przez Polskę tzw. Archiwum Eissa.
rozwiń zwiń