X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barbara Nieman. Primadonna złotych czasów opery

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 10:00
- Rozporządzała pięknym i świetnie wykształconym głosem. Przy tym była osobą pełną uroku i tworzyła na scenie wspaniałe, wiarygodne i prawdziwe postaci. Najbardziej zapadła mi w pamięć jej rola Zofii w "Halce" i Małgorzaty w "Fauście". To były złote czasy opery - mówił w Dwójce krytyk Józef Kański.
Audio
  • Portret Barbary Nieman (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Barbara Nieman
Barbara NiemanFoto: Edward Hartwig/ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Bohaterką audycji była znakomita śpiewaczka, primadonna Teatru Wielkiego w Warszawie. Barbara Nieman dysponowała znakomitym głosem: sopranem lirico spinto. Kreowała główne role w operach Verdiego, Pucciniego czy Belliniego, ale nie stroniła też od repertuaru lżejszego, arii z operetek Straussa czy Lehara. Jej niezapomniane kreacje przywołał w audycji Józef Kański.

W audycji wysłuchaliśmy także wspomnień artystki o latach jej dzieciństwa na Wileńszczyźnie, powojennym życiu w Olsztynie, latach studiów i lekcjach u sławnej Ady Sari. Barbara Nieman opowiadała też o występach, podróżach (m.in. o pobycie w mediolańskiej La Scali, gdzie obserwowała próby do spektakli z Marią Callas) czy o pracy z Orkiestrą Polskiego Radia pod batutą Stefana Rachonia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Anna Skulska

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:24
W audycji "Rozmowy po zmroku" mówiliśmy o wybitnej śpiewaczce operowej związanej z Gdańskiem, która zmarła na początku tego roku w wieku dziewięćdziesięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka organowa według Jerzego Gołosa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 11:37
W "Rozmowach po zmroku" wspominaliśmy postać Jerzego Gołosa - polskiego muzykologa, organologa, profesora dr. hab. nauk humanistycznych.
rozwiń zwiń