Barbara Nieman. Primadonna złotych czasów opery

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 10:00
- Rozporządzała pięknym i świetnie wykształconym głosem. Przy tym była osobą pełną uroku i tworzyła na scenie wspaniałe, wiarygodne i prawdziwe postaci. Najbardziej zapadła mi w pamięć jej rola Zofii w "Halce" i Małgorzaty w "Fauście". To były złote czasy opery - mówił w Dwójce krytyk Józef Kański.
Audio
  • Portret Barbary Nieman (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Barbara Nieman
Barbara NiemanFoto: Edward Hartwig/ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Bohaterką audycji była znakomita śpiewaczka, primadonna Teatru Wielkiego w Warszawie. Barbara Nieman dysponowała znakomitym głosem: sopranem lirico spinto. Kreowała główne role w operach Verdiego, Pucciniego czy Belliniego, ale nie stroniła też od repertuaru lżejszego, arii z operetek Straussa czy Lehara. Jej niezapomniane kreacje przywołał w audycji Józef Kański.

W audycji wysłuchaliśmy także wspomnień artystki o latach jej dzieciństwa na Wileńszczyźnie, powojennym życiu w Olsztynie, latach studiów i lekcjach u sławnej Ady Sari. Barbara Nieman opowiadała też o występach, podróżach (m.in. o pobycie w mediolańskiej La Scali, gdzie obserwowała próby do spektakli z Marią Callas) czy o pracy z Orkiestrą Polskiego Radia pod batutą Stefana Rachonia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Anna Skulska

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/bch


Czytaj także

Wspomnienie prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:24
W audycji "Rozmowy po zmroku" mówiliśmy o wybitnej śpiewaczce operowej związanej z Gdańskiem, która zmarła na początku tego roku w wieku dziewięćdziesięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka organowa według Jerzego Gołosa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 11:37
W "Rozmowach po zmroku" wspominaliśmy postać Jerzego Gołosa - polskiego muzykologa, organologa, profesora dr. hab. nauk humanistycznych.
rozwiń zwiń