Muzyka organowa według Jerzego Gołosa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 11:37
W "Rozmowach po zmroku" wspominaliśmy postać Jerzego Gołosa - polskiego muzykologa, organologa, profesora dr. hab. nauk humanistycznych.
Audio
  • Muzyka organowa według Jerzego Gołosa (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: jameslee/Pixabay.com

Jerzy Gołos był w latach 1962-64 wykładowcą języka i literatury rosyjskiej w City University of New York, gdzie w latach 1973-76 kierował ośrodkiem ikonografii muzyki oraz był konsultantem RILM. Zajmował się śpiewami liturgicznymi staroobrzędowców rosyjskich, prowadząc badania i nagrania terenowe na Alasce. Współpracował z Ośrodkiem Dokumentacji Zabytków w Warszawie, był rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki w tym zakresie. Wiele lat wykładał w Katedrze Muzykologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (w latach 1978-99 Akademia Teologiczna Katolicka) oraz w warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Teorii Muzyki. Opublikował szereg prac poświęconych tematyce organów, ich historii, budowie i zabytkach.

W audycji o profesorze i jego pracy opowiedzieli organiści Jan Szypowski i Andrzej Szadejko, oraz jego współpracownicy: Agnieszka Kasprzak, Ewa Damentka, Urszula Zielińska i Marek Konopka.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadziła: Beata Stylińska

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/bch


Czytaj także

Garrick Ohlsson: Barber cierpiał na podobną przypadłość, co Chopin

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 12:36
- Partia fortepianu w tym Koncercie jest wirtuozowska, a orkiestra musi się naprawdę pilnować, żeby nie wpaść w zastawione przez kompozytora pułapki. Utwór jednak błyskawicznie wpada w ucho i stanowi dla słuchacza świetną rozrywkę. Barber cierpiał na podobną przypadłość, co Chopin –  obaj pisali tak wspaniałe melodie, że czasem ich kompozycje oskarżane były o to, że nie są wystarczająco wyrafinowane - mówił w Dwójce pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

550 koncertów Vivaldiego, czyli uwodzenie stylem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 11:49
- Gdyby teraz wskrzesić Vivaldiego, byłby bardzo zaskoczony swoją popularnością, no i oczywiście bardzo zadowolony - mówił Alessandro Tampieri, który poprowadził piątkowy (8.03) koncert znakomitej Accademii Bizantina.
rozwiń zwiń